Letní festivaly začínají ZJISTIT VÍCE

Vyhledávání…

Co je to boho styl a čím se vyznačuje? Objevte festivalovou módu

5 min.

Díky široké nabídce boho oblečení, doplňků a šperků dnes považujeme tento styl za zcela přirozený. Je však třeba připomenout, že než se dostal do mainstreamu, byl něčím mnohem víc než jen módním trendem. Byl součástí kontrakultury a způsobem, jak demonstrovat nejen odlišný styl oblékání, ale také způsob myšlení. Ačkoli je dnes spojován především s módou hippies 60. a 70. let, jeho historie je mnohem delší a složitější. Podívejte se, jak se boho styl zrodil a z čeho čerpal!

Seznamte se s příběhem boho stylu, jeho charakteristickými prvky a s tím, jak si vytvořit vlastní zajímavý look.

festival

Před více než dvěma sty lety se pojem bohéma vztahoval k originálnímu stylu, který byl obvykle spojován s tehdejšími umělci, spisovateli a některými výstředními intelektuály. První zmínky o tomto termínu pocházejí z konce 18. století – z doby Francouzské revoluce. Umělci v té době žili v chudobě a nosili oblečení z druhé ruky nebo staré. A i když se ekonomická situace stabilizovala, tahle skupina lidí se nevzdala vyjadřování prostřednictvím oděvu. Protože ten se pro ně stal důležitým vyjadřovacím prostředkem. Jejich styl byl spojen také s kočovným způsobem života Romů. Toto inspirativní a pestré pojetí sebe sama se stalo jakousi kontrakulturou, která byla spojena s kreativitou, uměleckým projevem a ke společenským konstruktům přistupovala neuctivým způsobem.

ažurové šaty boho

Tento styl se prosadil již v polovině 19. století. Tehdy se představitelé romantismu stále více spojovali s francouzskou bohémou. Do jejich oblečení začaly pronikat orientální vzory, pestré látky a inspirace středověkou módou. Bohémský styl se postupem času rozvíjel, až začal být spojován s ideologií, která se vymykala přijatým společenským normám. Jak už to však u módy vyhrazené pro určitou skupinu lidí bývá, časem začala pronikat do mainstreamu. Na počátku 20. století se tak stalo díky návrháři Paulu Poiretovi. Ten do svých kolekcí vplétal etnické prvky, včetně těch spojených s ruskou a blízkovýchodní kulturou. V 60. letech 20. století získalo bohémské umělecké hnutí nový význam. Jeho cílem se stalo nově definovat módu. V době, kdy se hippies vzpírali konvenčnímu životnímu stylu, se staly populárními nové trendy – etnické šaty, výšivky, barevné potisky nebo třásně.

boho stylizace na festival

Boho styl v sobě spojuje různé prvky – osobitý přístup k hippie oblékání, barevné a odvážné etnické vzory a lásku k vintage módě, což se v době, kdy se musíme poměřovat se společenskou odpovědností celého průmyslu, zdá být nejen zajímavé, ale také velmi potřebné.

Oblečení ve stylu boho

Seznam oblečení ve stylu boho je poměrně dlouhý, protože tento styl není jen o střizích, ale i o mnoha materiálech a vzorech, díky kterým se do něj hodí i jednoduché modely. Ideálními příklady jsou džínové zvonáče, katany a džínové vesty. Považujeme je za klasiku, ale do boho stylu se prostě hodí. Šaty, vzorované, krajkové nebo háčkované, patří k nejoblíbenějším oděvům, které jej definují. A pak jsou tu volné tuniky, halenky a kalhoty – často kombinované s výraznými vzorovanými látkami nebo jinými detaily, jako jsou třásně nebo korálky.

Gitta Banko ve zvonáčích
Photo by Streetstyleshooters/Getty Images

Boho doplňky

Doplňky hrají v boho stylu nezastupitelnou roli. Často právě díky nim získává náš styling požadovaný charakter. Mezi nejoblíbenější patří: kabelky s třásněmi, kovbojské boty, šátky s paisley vzory, klobouky, pásky s ozdobnými přezkami, ale i mnoho klasických modelů, které se díky potiskům, výšivkám, korálkům a dalším detailům stávají součástí boho trendu.

Gitta Banko v boho šatech s kabelkou s třásněmi
Photo by Christian Vierig/Getty Images

Šperky v boho stylu

Šperky ve stylu boho často odkazují na rukodělné výrobky hippies. Proto sem mohou patřit ručně vyráběné náhrdelníky, náramky a prsteny z korálků. Tím to však nekončí, protože v boho stylu se objevují také třásně, kameny a kovové šperky. Společným trendem, který se týká všech boho šperků, je maximalismus. Proč se omezovat na jedny korále nebo jeden prsten, když jich můžete nosit i tucet.

boho šperky
Photo by Jeremy Moeller/GC Images

Boho styl v dámské módě se týká celého šatníku, ale jeho nejvýznamnějšími představiteli jsou šaty. Neexistuje jeden konkrétní model, který by vynikal nad ostatními. Mezi oblíbenými šaty ve stylu boho je několik hlavních typů. Zjistěte, který z nich se nejlépe hodí ke stylizaci, kterou vytváříte!

Krajkové boho šaty

Krajkové šaty dokonale zapadají do stylu boho. Nejčastější volbou jsou bílé, délka se nicméně u jednotlivých modelů různí. Takže bílé krajkové šaty ve stylu boho mohou být v mini, midi nebo maxi délce a neobvyklé nejsou ani asymetrické modely. Oblíbené jsou také ozdoby v podobě volánků nebo kombinace několika různých materiálů. Při hledání dokonalých boho šatů si tedy můžete vybírat z mnoha modelů.

béžové boho šaty s průstřihy
Photo by Christian Vierig/Getty Images

Vzorované maxi šaty v boho stylu

Boho styl není jen o specifických střizích, ale také o spoustě etnických vzorů. Z tohoto důvodu jsou jedny z nejoblíbenějších boho šatů ty s potiskem. Číslo jedna mezi nimi jsou ty sahající až na zem. Vzorované boho maxi šaty jsou pro ženy, které mají rády pestré stylizace a nebojí se kombinovat barvy a potisky.

vzorované maxi šaty ve stylu boho
Photo by Christian Vierig/Getty Images

Háčkované mini šaty v boho stylu

Hippie móda byla často založena na ručně vyráběném a zdobeném oblečení a doplňcích. Mnoho lidí se také rozhodlo vytvořit si svůj šatník od základu a sami si šili nebo pletli nové oblečení. Z tohoto důvodu není ve stylu boho nouze o háčkované modely.

háčkované bílé boho šaty
Photo by Jeremy Moeller/Getty Images

Stylizace s šaty v boho stylu

Při stylizování boho šatů je nejlepší nejen zvolit boho model, ale také umocnit efekt pomocí doplňků. Kovbojské boty a pantoflíčky s korálky se budou hodit k mnoha modelům. Totéž platí pro kabelky: k boho outfitu se hodí jak vyšívané, tak třásněmi zdobené tašky.

stříbrné kovbojské boty s bílými boho šaty
Photo by Amy Sussman/Getty Images for Coachella

Stylizace kalhot ve stylu boho

Boho nejsou jen vzorované šaty, volné tuniky a všudypřítomné třásně, ale také spousta džínoviny. Modrý denim lze využít na nejrůznější oděvy. K boho outfitům se nejlépe hodí džínové zvonáče, katany a vesty. Lze je vzájemně kombinovat a narušovat pouze doplňky nebo je míchat s jinými látkami, například s etnickými vzory.

široké zvonáče
Photo by Christian Vierig/Getty Images

Boho styl se může objevit v našich každodenních outfitech. Nápady na boho stylizaci však explodují během hudebních festivalů. Nejinspirativnější je vždy Coachella, ale i na českých hudebních festivalech se objevují outfity inspirované boho stylem.

Vzorované maxi šaty ve stylu boho pro festivalové stylizace

Hudební festivaly jsou nejen příležitostí bavit se v rytmu oblíbených skladeb, ale také záminkou k vytvoření bláznivých outfitů, které si ne každý může běžně dovolit. Z tohoto důvodu mohou vzorované boho maxi šaty, které by se mohly objevit i v poměrně univerzálním setu, získat s pomocí doplňků zcela nový charakter. Zdobený pásek, spousta šperků, kabelka s třásněmi nebo šátek uvázaný na hlavě jsou jen některé z doplňků, které stojí za zvážení.

boho šaty s třásněmi
Photo by Christian Vierig/GC Images

Trendy boho šperky na festival

Klíčem k vytvoření úžasného festivalového looku je nejen tematické oblečení, ale také doplňky a ozdoby. Velmi důležitým prvkem v oblečení ve stylu boho, ve kterém se můžeme objevit během hudební akce, jsou šperky. V tomto případě je nejlepší vsadit na maximalismus. Čím více, tím lépe. Různé prsteny na každém prstu, mix různých náramků nebo třeba několik šňůr korálů kolem krku. Vše je na naší kreativitě.

šperky ve stylu boho
Photo by Amy Sussman/Getty Images for Coachella)

Boho doplňky jako součást festivalové módy

Mezi nejoblíbenější doplňky, které se objevují jako součást boho festivalových looků, patří kabelky s třásněmi, kovbojské boty, pásky s ozdobnými přezkami, klobouky, šátky a sluneční brýle s barevnými skly nebo neobvyklými tvary obrouček. V tomto případě to však výběrem nekončí. Jde také o to popustit uzdu fantazii a bavit se. Šátek lze uvázat kolem stehna, můžeme si vzít hned několik pásků najednou nebo jakkoli jinak demonstrovat, že nic nemusí být takové, jak se zdá.

modelka v boho outfitu
Photo by Matt Winkelmeyer/Getty Images for Coachella

Styl boho, ačkoli je jemný, není určen pouze ženám. Na své si přijdou i příznivci přírodních materiálů (jako je bavlna, len nebo hedvábí), volných střihů a etnických vzorů. Pánské boho košile – ať už ažurové, nebo květované – do festivalové estetiky krásně zapadají. Kombinujte je s volnými šortkami v přírodních barvách nebo s širokými baggy kalhotami. A co boho doplňky pro muže? Hodí se sem náramky z řemínků nebo dřevěných korálků, sluneční brýle s barevnými obroučkami a pohodlné pantofle Birkenstock s korkovou podrážkou.

pánská boho stylizace

Mohlo by vás také zajímat >>> Jak se obléknout na hudební festival? Objevte top outfity v souladu s nejnovějšími trendy

Hlavní fotografie: Photo by Christian Vierig/Getty Images

Trendy a Tipy
Insta News