NOVÁ SEZÓNA: JARO LÉTO ’24! OBJEVTE TRENDY >>>

Vyhledávání…

Ekologické látky jsou módní – komplexní průvodce materiály a eko oblečením

4 min.

Udržitelná móda je slogan, který se stále častěji objevuje v kontextu péče o životní prostředí. Stále více z nás věnuje pozornost nejen správnému třídění odpadu, šetření vodou nebo nákupu výrobků bez plastových obalů, ale také složení a certifikátům na etiketách oblečení. Přemýšlíte o tom, jaké látky jsou opravdu ekologické a zda stojí za to platit více za oblečení eco-friendly? Poznejte našeho průvodce, který Vás provede eko látkami a dozvíte se vše co potřebujete vědět!

Len, viskóza, bavlna nebo kašmír? Nejste si jisti, které materiály jsou šetrné k životnímu prostředí? Podívejte se na náš seznam níže a zjistěte, které látky si zaslouží označení ekologické a vědomě nakupujte oblečení.

SS 24

Ekologická móda je trend viditelný nejen mezi módními giganty včetně Stelly McCartney nebo mezi místními oděvními značkami, ale také mezi obchodními řetězci. Výrobci oblečení jsou zodpovědní za trend fast fashion, proto stále častěji věnují pozornost způsobu výroby materiálů a jejich původu. Ekologické látky jsou vyráběny způsobem šetrnějším k životnímu prostředí minimalizací používání škodlivých chemikálií a barviv, snižováním spotřeby vody, energie, odpadu a uhlíkové stopy, ale také recyklací stávajících textilií. Oblečení eco-friendly je takové, které je vyrobeno z přírodních nebo recyklovaných látek, stejně jako ty, které byly vyrobeny s respektem k lidským právům.

Chcete si užívat módu zodpovědnějším způsobem, aniž byste rezignovali z nakupování? Vybírejte si oblečení z ekologických materiálů, které je šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k Vaší pokožce. Jaké látky hledat na štítcích se složkami oblečení? Odpověď najdete níže.

[Ekologické materiály]: Len

Len je přírodní vlákno vyrobené ze stonků rostlin stejného jména a je téměř 3x pevnější než bavlna. Jeho produkce nemá negativní důsledky pro životní prostředí a je pro něj dokonce prospěšná, protože zúrodňuje půdu. Len má antialergické a antibakteriální vlastnosti, proto je ideálním materiálem pro osoby s citlivou pokožkou. Díky vlastnostem, jako je lehkost, vzdušnost a pohlcování vlhkosti, je lněné oblečení jako stvořené na léto. Jistě si zamilujete například lněné šaty, které vypadají podmanivě a především poskytují pohodlí a komfort i v těch největších vedrech.

[Ekologické materiály]: Organická bavlna

Jedním z nejpoužívanějších ekologických materiálů je organická bavlna. Jak se liší od běžné bavlny? Na výrobu jednoho trička z anorganické bavlny se spotřebuje až 2,5 tis. litrů vody, zatímco plodiny organické bavlny jsou obvykle zavlažovány dešťovou vodou. Organická bavlna se také sklízí ručně, díky čemuž je čistší surovinou a při její výrobě jsou použity pouze přírodní látky. Tento materiál je neobvykle jemný a příjemný pro kůži.

[Ekologické materiály]: Lyocell / Tencell

Lyocell, také známý jako tencel, je měkký materiál získávaný z dřevité celulózy. Jeho velkou výhodou je biologická rozložitelnost – materiál vystavený vhodným podmínkám kompostování je biologicky rozložitelný do 6 týdnů. Díky použití netoxického rozpouštědla NMMO, které lze znovu použít ve výrobním procesu a nízké spotřebě vody, je lyocell jedním z nejekologičtějších materiálů. Oblečení z lyocellu je navíc nejen ekologické, ale také pohodlné. Tato elastická a prodyšná látka se často používá při výrobě spodního prádla, běžeckého oblečení a letního oblečení.

[Ekologické materiály]: LENZING™ ECOVERO™

LENZING™ ECOVERO™ je ekologicky nezávadná viskóza vyrobená z certifikované dřevěné celulózy, která je 100% biologicky odbouratelná. Během výroby viskózy s certifikátem LENZING™ ECOVERO™ se spotřebuje o 50 % méně vody než u výroby tradiční viskózy. Tento materiál je extrémně měkký a příjemný k pokožce, navíc má prodyšné vlastnosti a absorbuje vlhkost. Skvěle se hodí k výrobě šatů a halenek, ale i také k výrobě svetrů nebo kalhot.

[Ekologické materiály]: Konopná vlákna

Oblečení z konopných vláken se teprve stává oblíbeným, ale nyní stojí za to věnovat pozornost tomuto zcela biologicky rozložitelnému materiálu. Pěstování konopí spotřebuje až o 70 % méně vody než pěstování bavlny a má také pozitivní vliv na úrodnost půdy. Nevyžaduje také použití pesticidů. Oblečení z konopné látky je stejně jako len lehké a šetrné k pokožce a navíc má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti.

[Ekologické materiály]: Recyklovaná vlna

Kromě přírodních plodin je důležitá také recyklace látek, což dává možnost využít stávající materiály. Recyklovaná vlna se vyrábí ze zbytků výroby nebo starého oblečení. Při její výrobě se spotřebuje mnohem méně vody, energie a přírodních zdrojů než při standardním výrobním procesu běžné vlny.

Certifikáty a symboly na ekologických látkách umožňují rozpoznat, zda bylo oblečení vyrobeno udržitelným způsobem, v souladu s přírodním prostředím a respektováním práv zaměstnanců. Níže jsou uvedeny některé z nejznámějších označení.

Certifikát GOTS – Global Organic Textile Standard

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších ekologických certifikátů v Evropě, který dokazuje, že daný výrobek byl vyroben s ohledem na životní prostředí a práva zaměstnanců. Certifikát se uděluje ve dvou případech – pokud se produkt skládá minimálně ze 70% certifikovaných ekologických vláken nebo pokud obsah certifikovaných surovin dosahuje 95 %. Mezi značkami dostupnými na MODIVO, je oblečení z kolekce Mango Committed označeno certifikátem GOTS. Mají i razítko OCS (Organic Cotton Standard) a GRS (Global Recycled Standard).

© Global Organic Textile Standard (foto: tiskové materiály)

Certifikát ECOLABEL

Certifikát Ecolabel je vydáván Evropskou komisí a jím označené produkty a služby byly pečlivě ověřeny z hlediska použitých materiálů a procesů. Poskytuje se široké škále produktů včetně železářství, kosmetiky, čisticích prostředků a také textilu nebo oblečení. Toto označení najdete na přírodních a umělých látkách.

Ecolabel (foto: tiskové materiály)

Certifikát OCS – Organic Content Standards

Certifikát Organic Content Standards se uděluje textilním výrobkům z organických materiálů. Symbol OCS 100 znamená, že daný produkt obsahuje minimálně 95 % organických vláken.

Organic Content Standards (foto: tiskové materiály)

Certifikát OEKO-TEX STANDARD 100

Označení Oeko-Tex Standard 100 se uděluje výrobcům oblečení a polovýrobkům: látek, nití a barviv. Uděluje ji Mezinárodní asociace Oeko-Tex pro výzkum a vývoj ekologie textilních výrobků. Oblečení s tímto symbolem nemůže obsahovat některé zdraví škodlivé látky a proces jejího vzniku nesmí znečišťovat životní prostředí.

© OEKO-TEX® (foto: tiskové materiály)

Až 60 % oblečení dostupného v obchodech je vyrobeno z nerecyklovatelných umělých tkanin a jejich rozklad trvá až 200 let. Při praní z umělých materiálů se uvolňuje mikroplast, který se s vodou uvolňuje do okolí. Jak tomu můžeme zabránit? Výběrem ekologického oblečení z přírodních nebo recyklovaných látek! Oblečení eco-friendly jsou šetrné nejen k planetě, ale i k Vaší pokožce. Většina z nich je antialergická a antibakteriální, navíc absorbuje vlhkost a umožňuje pokožce dýchat. Stojí za to zmínit, že přítomnost syntetických nebo umělých vláken ve složení je často nezbytná k tomu, aby oblečení získalo správné vlastnosti, např. elasticitu, ale nemělo by překročit několik desítek procent z celkového složení. Ekologická móda znamená také promyšlenější nakupování a investice do kvalitních věcí, které Vám budou sloužit několik let.

Udržitelná móda není jen prázdný slogan, ale také konkrétní kroky, které značky podnikají, aby minimalizovaly negativní dopady výroby oblečení. Na MODIVO najdete široký výběr oblečení se značkou eco-friendly, které byly vyrobeny zcela nebo částečně z ekologických látek.

Mohlo by Vás také zajímat >>> Označení na štítku – jak správně číst symboly praní?

Hlavní fotografie: Portland Press Herald via Getty Images

Trendy a Tipy
Insta News