NOVÁ SEZÓNA: JARO LÉTO ’24! OBJEVTE TRENDY >>>

Vyhledávání…

Jak se obléknout do opery? Podívejte se, co na sebe, abyste vynikli

3 min.

Opera byla ještě nedávno zábavou, která se obvykle spojovala s objemnou peněženkou. To elitářství způsobilo, že to, co se dělo za jejími zavřenými dveřmi, stimulovalo naši představivost. A tak, mnoho let po premiéře prvního díla tohoto typu – mluvíme samozřejmě o „Dafne“ – konečně přestala být uměním vyhrazeným jen pro vyvolené. V současnosti se stále častěji stává nejen oblíbeným způsobem, jak strávit víkendový večer, ale také záminkou, pro to aby se elegantně obléknout!

Jak se obléknout do opery? Představujeme trendy, které se po staletí vyvíjely, a napovíme, jaké prvky dámského a pánského šatníku budou nejlepší volbou.

Zmíněná „Dafne” měla premiéru kolem roku 1598 ve Florencii. Ze slunné Itálie se vydala dobýt svět a brzy se stala jednou z oblíbených múz elity. Její dlouhá historie umožňuje nejen sledovat změny její formy nebo námětu, ale rovněž to, jaké oblečení si do opery vybereme.

Na začátku 17. století, byla účast v takové akce velkou ctí. Důležitost akce zdůrazňoval i dress code. Tehdy sahali po nejelegantnějších outfitech – ženy si vybíraly dlouhé večerní šaty, zatímco muži přiléhavé, látkové kalhoty, boty sahající do poloviny lýtka a košile zdobené tehdy módními originálními okruží. Byla to příležitost nejen prožít umění, ale také zdůraznit své společenské postavení právě skrze oblečení.

Staré dámské a pánské oblečení do opery v aristokratickém stylu.
Photo: Heritage Images via Getty Images

Postupem času oblečení do opery prošlo značnou revolucí. Odrážela se v tom i společenská nálada, která se jednoznačně liberalizovala. Již v 20. století se dress code do opery stal méně formální. Muži se zbavili fraků a zaměřili se na volnější obleky nebo smokingy, a dámy si mohly dovolit experimentovat třeba s délkou šatů.

A jak je to dnes? V mnoha nejznámějších operách stále platí velmi formální dress code, ale určitě na některé věcí jsme více tolarantní. Plesové šaty už nejsou povinností, ale určitě na takovou akci nepůjdeme ani v teplákových kalhotách. Co tedy vybrat do opery?

Za prvé – vyjádřeme respekt umělcům a dlouhé tradici, a nechme ve skříni vše, co se nezdá být alespoň trochu elegantní volbou.

Za druhé – vzdejme se příliš odhalených ramen, velmi hlubokých výstřihů nebo krátkých šatů. Představme si, že jsme byli pozváni na ples u Bridgertonů a pomiňme outfity, které bychom si na ně nevzali.

Za třetí – experimentujme! Přes vážnost akce je to také dobrá záminka pohrát si s elegantním stylem a najít si pro něj vlastní nápad.

Nejoblíbenější volbou pro dámské oblečení do opery budou formální šaty. Doporučujeme délku alespoň před koleno a vyhnout se průhledným materiálům (přestože jsou tuto sezónu velkým hitem). Určitě skvělým výběrem bude klasická malá černá, doplněná o sandály na jemném podpatku nebo jehlové lodičky a zlatá bižuterie. Velmi oblíbené jsou také saténové midi šaty a dlouhé modely jednoduchého střihu, které padnou každému typu postavy.

Elegantní sandály na podpatku jako prvek dámského oblečení do opery.
Fot. Edward Berthelot via Getty Images

Pokud se cítíte nejlépe v kalhotách, zvažte dámský kostým. Vytvořte si sadu: bílá košile, elegantní kalhoty, a oversized sako. Vypadá to svěže, ale vše je v rámci předpokládaného dress code.

Co by si tedy měli obléct pánové? Pánské oblečení do opery je o něco jednodušší než ženské kombinace. Nejformálnější volbou zůstává smoking nebo oblek s dobře ušitými kalhotami a sakem. Bohatý výběr takových obleků nabízí například značka Borgio. Nezapomeňte k tomu přidat košili v tlumené barvě, s vysokým límcem a nutně kravatu nebo motýlek.

Situace se komplikuje, když se do opery vydáváme v zimě. Pak musíte dbát nejen na základ, tedy šaty nebo oblek, ale i na svrchní oblečení. Dámám doporučujeme elegantní dlouhý kabát nebo klasický trenčkot. Pánský společenský oblek můžete doplnit o kašmírový nebo vlněný kabát, a v krajním případě o černou péřovou bundu. Raději ale nechte doma koženou bundu, která neodpovídá důležitosti příležitosti.

Nyní, když už známe základ a víme, jaké elegantní oblečení vybrat do opery, zaměřme se na doplňky.

  1. Pro ženy:
  • Elegantní bižuterie, jako jsou jemné náušnice, náramky nebo náhrdelníky, budou skvělým doplňkem outfitu.
  • Kouzlo outfitu dodá kabelka ve kontrastní barvě nebo miniaturní model, který je v tomto ročním období velmi módní. 

Podívejte se rovněž na: Módní kabelky jaro-léto 2023: 7 trendů z módních přehlídek

2. Pro muže:

  • Klasická šála nebo kapesníček do obleku jsou nejpopulárnějšími doplňky, které budou jistou volbou.
  • K tomu si vyberte elegantní hodinky, na stříbrném náramku.

Na závěr vám doporučujeme tři návrhy, které vám mohou pomoci při vytváření outfitu do opery. Dobrou volbou je například dámský formální oblek v pestrém odstínu fuchsiové barvy! To je skvělá alternativa k šatům, ke kterým si můžete vybrat elegantní baleríny nebo jehlové lodičky.

Místo operních šatů si můžete vzít dámský oblek.

Trochu méně formální návrhem, ale stále v souladu s dress code do opery, budou černé bermudy. Podle vzoru influencerky si k nim vyberte růžovou košili, jehlové lodičky a účes, který perfektně doplní formální look. Tímto způsobem můžete nahradit večerní outfit ve formě šatů něčím více uvolněným.

Méně formální oblečení do opery umožňuje větší svobodu.

Na závěr klasický návrh pro muže. Zajímavým bonusem je motýlek, který se hodí pro takové příležitosti jako divadlo nebo právě opera.

Tmavý oblek s přiléhavým sakem je tím pravým outfitem do opery.

Nyní už zbývá jen užívat si umění a příležitost ukázat svou elegantní stránku!

Hlavní fotografie: Edward Berthelot via Getty Images

Trendy a Tipy
Insta News