V tomto článku:
3 min.
Merino vlna, často přezdívána „kouzelným“ nebo „božským rounem“ je jedno z nejžádanějších, ale zároveň nejluxusnějších materiálů, který má výborné termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Oblečení vyrobené z merino vlny je skvělé, jak na outdoorové aktivity, tak i na běžné nošení, a i do fashion světa.
Merino vlna je jemná jako peříčko a poskytuje nám pocit hebkosti, pohodlí a zároveň jde o vysoce funkční materiál. Z merino vlny se vyrábí spodní prádlo, ponožky, čepice, teplákové soupravy, svetry, boty a spoustu dalšího. Materiál, který by neměl chybět v žádném šatníku.
V hlavní roli merino. Seznamte se.
Za tento materiál vděčíme tzv. Merino ovcím (ovejas merinos – putující ovce), které jsou schopny v klidu přežít na místech, kde jsou extrémní výkyvy teplot. V současné době se nejvíce Merino ovcí chová na Novém Zélandu a v Austrálii. Právě tam také najdeme tu nejcennější merino vlnu na celém světě. Zajímavostí je, že právě Austrálie a Nový Zéland se na produkci merina vlny podílí téměř 80 % celkového světového objemu.
A proč je vlastně merino vlna tak vzácná a ceněná? Jde o tu nejjemnější vlnu, která je tenká, ale dokáže v létě perfektně chladit a v zimě zahřát i během těch nejstudenějších dnů. Právě ovcím Merino se daří například v novozélandském pohoří jižních Alp, kde letní teploty dosahují až 35 stupňů a ty zimní i pod -15 stupňů celsia. I s takovými výkyvy teplot si Merino ovce dokáží perfektně poradit.
Jaké má merino oblečení vlastnosti
Merino vlna dokáže výborně izolovat. Dokáže regulovat vlhkost, vzdorovat bakteriím i plísním, a dokonce odolávat mechanickému namáhání. V létě merino krásně chladí a v zimě zase příjemně hřeje. Velkou výhodou je, že oblečení z merino vlny nemusíte prát po každém použití. Oblečení stačí nejprve pořádně provětrat. Přes noc jen prádlo nebo svůj oblíbený kousek vyvěste a do rána je bez známek opotřebení a zápachu. Proto si ho oblíbili i milovníci outdooru a cestování.
Přirozená odolnost vůči zápachu je velkým plusem merino vlny. Kromě všech výše zmíněných vlastností je merino vlna jedna z nejjemnějších a nejpříjemnějších materiálů vůbec. Merino materiál milují i děti, právě díky její jemnosti.
Mohlo by Vás také zajímat >>> Které materiály je nejlepší zvolit při koupi oblečení? Podívejte se na tyto prémiové látky!
Merino kousky, a jak se o ně starat
U většiny oblečení z merino vlny platí stejná pravidla údržby, která vám zvýší její životnost. Pojďme se ale podívat na pár konkrétních kousků oblečení. Jak pečovat o svetr nebo o ponožky?Pamatujte, že merino vlna patří k té nejjemnější a nejvzácnější. Nepodceňujte péči o takový materiál.
Svetr z merino vlny
Jemný a hebký svetr z merino vlny budete s oblibou nosit v létě, když se ochladí a i během tuhé zimy. Merino svetr je ideální i na cestování. V kufru vám příliš místa nezabere, je neuvěřitelně lehký. Svetr se díky samotnému zpracováním a výrobě vlny prakticky nežmolkuje. Pokud však narazíte na malý žmolek nebo uzlík, nikdy jej nevyčesávejte.
Vyčesáváním byste poškodili strukturu materiálu. Uzlík zastříhněte ostrými nůžkami. U praní se řiďte vždy etikety. Nejčastěji se však merino svetry perou v ruce nebo na ten nejšetrnější program. Svetr nesušte v sušičce ani na slunci. Při sušení ho rozložte tak, aby byl zachován původní tvar svetru. Žehlete na nejnižším stupni z rubové strany, pouze pokud je potřeba.
Ponožky z merino vlny
Ponožky z merino vlny jsou skvělé pro každého i pro děti. Při praní je doporučujeme prát v ruce na maximálně 30 stupňů. Ponožky jemně promněte s pracím prostředkem. Poté je nechte cca 10 minut máčet. Vyprané ponožky nechte proschnout ve vodorovné poloze. Nikdy je nesušte na topení nebo na slunci.
Funkční prádlo z merino vlny
Naprostý must pro děti i dospělé. Pro vaše děti je volte jako první vrstvu (termoprádlo) oblečení v zimě nejen při sportech, ale třeba i do školky. Pro dospělé jde o skvělou variantu na dlouhé tůry nebo na sport.
Funkční oblečení z merino vlny se nedoporučuje sušit v sušičce. Mohlo by se vám stát, že budete mít o velikost menší kousek 😊 Prádlo po vyprání (bez aviváže) rozvěste a nechte uschnout. Merino materiál nepotřebuje ani žehličku.
Jak správně prát a sušit merino oblečení
Jako u všech materiálů, tak i u merina je potřeba dodržovat základní pravidla správné péče, obzvlášť pokud jde o praní a sušení. Merino oblečení nemusíte prát po každém použití. Kousek stačí vyvěsit přes noc a případného zápachu se zbavíte. Merino má přirozenou odolnost vůči zápachu. Pravidlem číslo jedna před každým praním je: vždy ho nejprve obraťte. Oblečení perte vždy naruby! Pračku nepřeplňujte, tím eliminujete tření.
Dívejte se na etikety! Na každém kousku svého oblečení byste měli mít etiketu, kde je přesně rozepsán poměr merino vlny ve vašem kousku a na kolik stupňů můžete své oblečení prát. Nejčastěji se setkáte s jemným ručním praním na maximálně 30 stupňů. Často však můžete narazit i na praní na 40 stupňů.
Nepoužívejte aviváž! Aviváž znehodnocuje funkční vlastnosti prádla. Naruší tak vlákno merino vlny a strukturu vlny slepí k sobě a tím pádem nebude vlna schopna odvádět vlhkost. Pořiďte si prací prostředky, které jsou určeny výhradně na vlnu. Porovnejte více značek pracích prostředků a udělejte si průzkum, jak se s výrobkem pere i ostatním. Pokud máte sklon k extrémnímu pocení oblečení nejprve pořádně vymáchejte. Zabráníte tak tvoření skvrn.
Abyste zvýšili vlně přirozeně ochranou bariéru, impregnujte oblečení lanolinem. Můžete udělat tzv. lanolinovou lázeň. Snažte se používat i šetrný deodorant a parfém. To je tip, kterého se držte i u jiných přírodních materiálů. Merino oblečení se ve většině případů nesuší v sušičce. Mokré oblečení rozložte a srovnejte „šev na šev“. Merino vlna drží tvar, ve kterém uschne. Vždy sušte volně rozložené na vzduchu.
Sušit v sušičce můžete pouze tehdy, pokud je označení na etiketě, bez přeškrtnutí. Pak však vždy používejte nejšetrnější program.
Mohlo by Vás také zajímat >>> Označení na štítku – jak správně číst symboly praní?