NOVÁ SEZÓNA: JARO LÉTO ’24! OBJEVTE TRENDY >>>

Vyhledávání…

Jak změřit šaty? Průvodce v kostce

2 min.

Chcete si koupit perfektně padnoucí šaty, ale bojíte se, že se netrefíte s velikostí? Nebo možná naopak – snažíte se prodat kousek, který už dlouho nenosíte? V obou případech se vyplatí vědět, jak šaty správně změřit a na co při měření brát ohled. Speciálně pro Vás jsme připravili jednoduchého průvodce v kostce. Zjistěte více na toto téma!

Pro začátek si pořiďte krejčovský metr (k dostání ve všech galanteriích), něco na psaní a poznamenání. Měření oblečení nevyžaduje speciální dovednosti ani zkušenosti!

Nejjednodušší je změřit šaty na vlastní postavě nebo na figuríně, ale můžete to také udělat naplocho a rozložit šaty na stůl nebo podlahu. Při měření byste měli vzít v úvahu šířky v pase, poprsí, bocích a ramenou a také celkovou délku šatů a rukávů. V internetových obchodech se také někdy uvádí šířka zad a spodní části šatů. Pro lepší pochopení tématu se podívejte na níže uvedený obrázek:

rozměry šatů

Jak změřit rozměry šatů? Zvažte: A – šířka poprsí, B – šířka pasu, C – šířka boků, D – celková délka

  • Zajímá Vás, jak změřit obvod poprsí u šatů? Nejlépe se to dělá v podprsence, zadržte dech, ale nevypínejte hrudník dopředu. Krejčovský metr by měl být ve výšce bradavek a těsně přiléhat k tělu. Změřte obvod metrem a výsledek zapište, např. 86 cm.

  • Pas je zužující se část trupu mezi žebry a kyčlemi. Měří se ho obvykle na úrovni pupku. Jedná se o obzvlášť důležitý rozměr, pokud hledáte šaty se zúžením v pase.

*méně důležité je měření pasu u oversize kousku oblečení.

velikosti šatů

Pas se měří v úrovni pupku.

Víte, že…?

V 60. letech všechny ženy chtěly mít magická čísla: 90-60-90 (prsa-pas-boky), které byly spojovány s legendární Marilyn Monroe.

  • Boky měříme v jejich nejširší části – tak, aby krejčovský metr procházel nejhrubší částí hýžďového svalu. Jedná se o velmi důležitý rozměr jak při nákupu šatů, tak i sukně nebo kalhot.

  • A nakonec se také vyplatí vědět, jak změřit celkovou délku šatů. Standardně se měří od ramene ke spodní části, nebere se v úvahu výška roláku ani límce.

Poměrně důležitou šířkou, se kterou je třeba vždy počítat, je obvod paže. Změřte ho v nejširším místě s uvolněnými svaly. Pokud je to možné, paže by měla volně viset kolem těla.

měření velikosti

Jak změřit obvod poprsí u šatů? Nejlépe se to dělá v podprsence, zadržte dech, ale nevypínejte hrudník dopředu.

Jak změřit velikost šatů?

Při měření by se krejčovský metr neměl zařezávat do kůže ani odstávat. Důležité je zůstat zcela uvolněný a přirozený – v žádném případě nezatahujte břicho! Pokud nemáte krejčovský metr, můžete použít běžnou pásku, kterou později změříte pravítkem. V internetových obchodech se věci většinou měří naplocho, takže je možné, že se Vám látka ještě na těle roztáhne – zvláště pokud jsou šaty elastické.

Vezměte na vědomí, že

Pamatujte, že i v rámci jednoho internetového obchodu se mohou velikosti lišit v závislosti na dané značce, proto vždy zkontrolujte tabulku velikostí.

tabulka velikostí

Vzorovou tabulku velikostí naleznete v internetovém obchodě modivo.cz

Už víte, jak změřit velikost šatů, ale stále si nejste jisti, zda Vám outfit dobře padne? V internetovém obchodě Modivo si můžete objednat stejné šaty ve dvou nebo třech různých velikostech a vyzkoušet si je v pohodlí domova. Doručení a vrácení je zcela zdarma, takže nic neriskujete!

Trendy a Tipy
Insta News