NOVÁ SEZÓNA: JARO LÉTO ’24! OBJEVTE TRENDY >>>

Vyhledávání…

Power dressing – styl oblékání silných žen nebo oblečení dodávající ženám sílu?

3 min.

Nikdo dnes nepochybuje o tom, že ženy mají velkou sílu. Úspěšně zakládají vlastní podniky, aktivně se účastní politického života a jsou aktivisty, jejichž činy mění svět a běh dějin. Existuje však styl oblečení, který pomáhá ženám v dosahování úspěchu? Nebo možná naopak – vytvářejí si úspěšné ženy svůj specifický styl, který je s nimi spojen? Odpovědí na obě tyto otázky je termín power dressing. Co to znamená? Jak tento styl oblékání ovlivnila móda 80. let? Které ženy jsou považovány za ikony power dressingu? A nakonec – jak vytvořit outfit hodný moderní úspěšné ženy? Podívejte se na článek níže.

Dámské kostýmky, pouzdrové sukně nebo oversize saka s širokými rameny – power dressing je styl, který kraluje nejen v businessu, ale také na přehlídkách. Odkud se tento styl vzal a co konkrétně znamená?

V doslovném překladu výraz power dressing neznamená nic jiného než oblečení síly nebo silné oblečení. Tento termín se objevil v USA v polovině 70. let, ale popularitu si získal v 80. letech 20. století. Dříve charakteristický především pro businessmany a politiku, dnes tento styl kraluje i na přehlídkových molech předních návrhářů a ve street stylu. Ačkoli se tento koncept zpočátku omezoval na oblékání žen do „uniforem“ jasně inspirovaných pánskou módou, které by jim pomohly získat autoritu, respekt a sílu v práci (zejména v té, kde dominuje mužské prostředí), dnes je power dressing interpretován o mnoho více způsobů.

I když v dnešní době ženy nemusejí usilovně bojovat s diskriminací na všech úrovních života, pojem power dressing našel své místo navždy v módním slovníku. Elegantní dámské oblečení ve stylu power dressing dnes znamená spíše projev ženské síly, sebeúcty, či úspěchu. A tyto hodnoty zase pro každou z žen mohou znamenat něco jiného. Power dressing není tedy vyhrazen pouze podnikatelkám či silným ženám politické scény. Každý z nás může svým oblečením projevit svou hodnotu, dodat si s ním sílu a odvahu.

Časy největšího úspěchu power dressingu sahají do 80. let minulého století. Tehdejší móda je prostě přesycena kousky oblečení z pánského šatníku, které využívají ženy, které chtěly svým hlasem změnit svět a dostat se na úroveň mužské části společnosti. Pokud tedy hledáte inspiraci pro vytvoření outfitu ve stylu power dressing, podívejte se zpět do minulosti a uvidíte, co v té době nosila např. princezna Diana, Margaret Thatcherová nebo Madonna. Saka s širokými rameny, saka pánského střihu nebo široké oblekové kalhoty padající na mokasíny nebo oxfordky jsou esencí stylového power dressingu.

Stejně jako v případě jiných módních trendů i v oblasti power dressingu by východiskem pro hledání stylové inspirace měly být známé (víceméně) představitelky tohoto způsobu oblékání. A ty se zase dají rozdělit na oblíbené představitelky z doby minulé a současné.

Mohlo by Vás také zajímat: Modrá košile – outfit v elegantním a casual provedení >>>

Přestože se koncept power dressing zrodil v 70. letech a jeho největší obliba vzrostla v 80. letech 20. století, při pohledu do historie dámské módy můžete vidět, že sílu jsme našemu oblečení dodávaly již mnohem dříve. Než Margaret Thatcherová okouzlila svět svými dámskými kostýmky a brožemi nebo Lady Di se zmenšenými bundami se stala ikonou stylu, v 30. letech se na scéně objevila britská dědička, aktivistka a básnířka Nancy Cunard, která byla známá díky nošení pánských sak nebo motorkářských bund s širokou linií ramen. Surrealistická návrhářka a rivalka Coco Chanel, Elsa Schiaparelli se do dějin módy zapsala jako inovativní rebelka, která odstartovala takové trendy, jako je nošení výrazné růžové barvy, zipů a jednodílné kombinézy.

V 80. letech nosila nejen princezna Diana nebo Margaret Thatcherová, ale také mladá Hilary Clintonová stylové saka s širokými rameny, Madonna vystupovala na pódiu ve feministických korzetech nebo dokonce Julia Roberts přebírala filmové ceny v pánských oblecích. Inspirací z té doby může být i outfit Joan Collins hrající v seriálu „Dynasty“, Oprah Winfrey objevující se na skleněných obrazovkách, ale také supermodelka Cindy Crawford se svým stylem „after hours“.

Které úspěšné ženy jsou inspirací současného stylu power dressing? Bez pochyby to je Lady Gaga, která projevuje své sebevědomí nošením přehnaně vysokých podpatků. Také Phoebe Philo, která uzavírá módní přehlídky značky Celine v pánských oblekových kalhotách. Victoria Beckham a její saka s výraznou liní ramen nebo Elisabett Franchi, která navrhuje šaty ve stylu prodloužených sak. Nemůžeme zapomenout také na Claire Underwood, fiktivní postavu ze seriálu „House of cards“ a Amal Clooney v pouzdrových sukních.

Znáte anglické přísloví „fake it till you make it”? Volně přeloženo to znamená „něco předstírejte, dokud neuspějete“. Ve vztahu k oblečení silných žen to má svůj význam. Především jde o to, aby si každá žena vytvořila image silné ženy ještě předtím, než se jí podaří dosáhnout úspěchu. Je to skvělý způsob, který Vám rozhodně pomůže se cítit silněji, vypadat profesionálně a … dosáhnout výše zmíněného úspěchu. Power dressing také dobře funguje jako prvek každodenního života, který ženám dodává sílu v podnikání, politice nebo jiných oblastech, ve kterých čelí ambiciózním každodenním úkolům.

Jak tedy vytvořit outfity ve stylu power dressing? Stačí, že ve Vašem šatníku bude několik kousků oblečení, které ve vzájemné kombinaci vytvoří vzhled hodný úspěšné ženy. Jedná se o:

  1. Dámský kostýmek

  1. Sako typu boyfriend nebo oversize

  1. Bílá a blankytně modrá košile

  1. Dámské sako

  1. Pouzdrová sukně

  1. Klasický trenčkot

  1. Jehlové lodičky

  1. Šaty v business stylu

Trendy a Tipy
Insta News