V tomto článku:
4 min.
Miu Miu, Chanel a The Row patří k mnoha značkám, které na přehlídkových molech předvedly polokošile. Trička s límečkem, zapínaná v horní části, jsou jedním z nejžhavějších trendů pro jaro a léto 2024, přestože jejich jednoduchost a ležérní elegance jsou považovány za nadčasové. Podívejte se, jak nosit dámskou polokošili v souladu s aktuální módou! Pomohou vám s tím přední návrháři a influencerky.
Polokošile už dávno není jen součástí stylizace na hřiště nebo kurt. Jak ji nosit každý den?
Dámské polokošile – historie modelu s límečkem
Polokošile vznikla jako oblečení pro sportovce. Dodnes ji nosí hráči póla, tenisté a golfisté. Jak se z hřišť a kurtů přesunula do ulic a stala se součástí každodenních stylizací?
Kdo vytvořil polokošili?
Jaká je historie polokošile? Stejně jako mnoho jiných oděvů byla původně určena výhradně mužům. John E. Brooks vymyslel střih trička s límečkem na knoflíky při sledování zápasu póla v Anglii. Po návratu do USA přidal takový dodatek na modely Brooks Brother. Polokošile v této podobě debutovala v roce 1896.
Ačkoli název naznačuje silnou asociaci s hráči póla, tričko, které z té doby známe, bylo vytvořeno pro reprezentaci jiného sportu. Na začátku 20. století zvítězila móda nad funkčností. Často byla na obtíž v běžném životě, natož v profesionálním sportu. Tenista Jean René Lacoste se proti tomu postavil a navrhl tričko s krátkým rukávem z piké, dvouvrstvé bavlněné tkaniny, která se pro tento oděv používá dodnes.
Tričko, které debutovalo na US Open 1926, bylo pohodlné a prodyšné. Dokonce i límeček byl měkký a násilně nepřidával na eleganci, ale zdůrazňoval ležérní vzhled. Lacoste v něm viděl obchodní potenciál a ve 30. letech 20. století se spojil s americkým výrobcem Andre Gillierem. Společně začali vyrábět moderní tenisová trička, z nichž se polo stalo uniformou pro všechny hráče, i když pro ženy ne hned.
Polokošile jako symbol revoluce
Stejně jako mnoho jiných oděvů určených pro konkrétní profese nebo sporty si i polokošile nakonec našla cestu do ulic. Objevila se na počátku 60. let v Londýně jako symbol vznikajícího „zemětřesení mládeže”. Ta ji ocenila pro její neformální přístup ke klasické košili. Nosili ji například mods (britská subkultura, která se zrodila koncem 50. let), kteří si vybírali polokošile Freda Perryho zdobené logem s vavřínovým věncem, které bylo inspirováno starým symbolem Wimbledonu.
Také v zámoří mladí lidé rozpoznali její potenciál. V Americe po ní sáhli lidé, kteří si uvědomovali svůj styl. S postupem času ji stále více oceňovali nejen rebelové, kteří chtěli svým oblečením zaujmout. Již v 60. letech 20. století ji bylo možné spatřit i ve stylizacích hlav států, například prezidenta Johna F. Kennedyho. To znamenalo nejen proměnu trička s límečkem z oblečení na kurty na každodenní oděv, ale také vznik nové kategorie v módě – sportovního oblečení, a to bylo věnováno všem, i ženám, které si tento pohodlný model rády vybíraly.
Dámská polokošile – jak ji nosit? Z přehlídkových mol na Instagram
Stejně jako pánská polokošile už ani dámská polokošile není spojována výhradně se sportovním stylem. Často se objevuje i v každodenních outfitech. A o tom, že se stane jedním z nejžhavějších trendů nadcházející sezóny jaro/léto 2024, nás přesvědčují špičkoví návrháři (v čele s Miu Miu, Chanel a The Row).
Longsleeve polo ve stylizaci na chladnější dny
Polokošile s dlouhými rukávy může být nejen módní, ale také praktická. Hodí se zejména na chladnější dny. Pak ji lze nosit sportovně s tepláky, teniskami a kšiltovkou. Na druhou stranu lze tento univerzální kousek použít jako základ pro elegantnější komplet. Longsleeve polo lze nosit například pod šaty na ramínka nebo k sukni. Výrazný límeček, ačkoli má sportovní charakter, je zajímavým doplňkem casual outfitu.
Polokošile ve stylizaci s minisukní
Tenisový styl je v posledních sezónách velmi populární a úspěšně se přenesl z kurtů do ulic. Krátké sukně se skvěle hodí ke slušivým tričkům s límečkem, jak dokazuje mimo jiné Leonie Hanne. Známá německá influencerka zkombinovala tmavě modrou polokošili s oversize sáčkem, bílou minisukní a vysokými ponožkami inspirovanými tenisovým kurtem. Níže uvedený look rozhodně odpovídá na otázku, jak nosit dámskou polokošili.
Úpletová polokošile v módním kompletu
Polokošile může podléhat sezónním trendům, jako jsou módní barvy, vzory nebo materiály. V posledních sezónách došlo ke skutečnému rozmachu úpletových oděvů. Tomu podlehla i polokošile. Měkké, úpletové a často i svetrovité polokošile se nyní objevují v kolekcích mnoha značek, včetně Polo Ralph Lauren. Můžete se rozhodnout buď pro hladký model, nebo pro pletený s jemným vzorem.
Čtěte také >>> Styl old money – co to je a jak ho docílit?
Polokošile v elegantní kombinaci se sukní
Navzdory límečku jsou polokošile spojovány spíše se sportovním než elegantním stylem. Lze je však nosit tak, aby vypadaly formálněji. Viky Rader pro tento look zvolila bílou polokošili, pouzdrovou sukni a vintage kožený kabát. Komplet vypadá originálně a je ideální volbou pro milovnice ženského stylingu.
Polokošile jako základ pod vestu
Při vytváření stylizace nemusíme polokošili stavět do jejího středu. Tento model může být také skvělým základem pod různé oblečení tak, aby byl vidět límeček. Polokošile se tedy dá nosit pod šaty, svetry, mikiny i pod, v posledních sezónách velmi módní, vesty – od těch elegantních až po pletené.
Pruhovaná polokošile pro každodenní nošení
Pruhovaná polokošile je skvělý basic, o čemž nás influencerky neustále přesvědčují. Snadno nahradí tradiční tričko. Pro každodenní nošení ji kombinujte s džínami, mikinou nebo svetrem na knoflíky. Skvěle se hodí do práce i do města.
Módní polokošile – jakou značku zvolit?
Polokošile Ralph Lauren – kde ji koupit?
Ačkoli je polokošile spojována se slavným krokodýlem, na její postavení v módě měla obrovský vliv jiná značka. Řeč je o Ralphu Laurenovi. Vše začalo v roce 1967 uvedením značky Polo Ralph Lauren – pojmenované podle sportu, který podle návrháře ztělesňoval aspirační životní styl, který se snažil prodat. O pět let později představil tričko s vyšívaným límečkem a brzy se polo a značka Polo staly jedním a tím samým – symbolem bohatství a amerického snu. Pokud i vy uznáváte moc tohoto ikonického modelu, zde jsou některé modely z nabídky MODIVO.
Dámské polokošile Ralph Lauren:
Polokošile Tommy Hilfiger – jakou barvu vybrat?
Na začátku své kariéry musel Tommy Hilfiger bojovat s pozicí, kterou si dokázali vydobýt jeho konkurenti Ralph Lauren, Perry Ellis a Calvin Klein. Jeho výhodou však nebyly jen chytlavé reklamy, v nichž, což je zajímavé, neukazoval oblečení, ale propagoval sebe a značku.
Návrhář se dokonale trefil do trhu, který stále více oceňoval ležérní střihy. Kalhoty v barvě khaki a oversize polokošile byly typickým Hilfigerovým outfitem. U něj bylo ve střizích a barvách o něco více frivolnosti než u zdrženlivějšího Ralpha Laurena, takže dokonale vyhověl poptávce. Od 80. let se v tomto ohledu nic nezměnilo. Polokošile Tommy Hilfiger jsou stále ideálním odrazovým můstkem pro casual stylizace. Zvažte nejen klasickou černou a bílou, ale také barvy, o které u tohoto návrháře rozhodně není nouze!
Dámské polokošile Tommy Hilfiger:
Polokošile Lacoste – model se slavným krokodýlem
Historie polokošile začala u jednoho tenisty. Jean René Lacoste, přezdívaný „le Crocodile”, však nevytvořil pouze velmi pohodlné tričko s krátkým rukávem, měkkým límečkem a knoflíčky. Vytvořil také logo, které je dodnes synonymem tenisového stylu nošeného nejen na kurtu, ale i v běžném životě. Krokodýl Lacoste vyšitý na hrudi je jedním z nejoblíbenějších symbolů značky. Polokošile s logem se může objevit nejen v duu s tenisovou sukní, ale i v mnoha dalších stylizacích.
Dámské polokošile Lacoste:
Podívejte se také>>> Hlavní trendy v dámské módě pro rok 2024 – tohle oblečení a tyto doplňky ovládnou naše šatníky!
Hlavní fotografie: Photo by Christian Vierig/Getty Images
Zkontrolujte v obchodě