Letní festivaly začínají ZJISTIT VÍCE

Vyhledávání…

Quiet luxury, tedy tichý luxus: trend, který ovládl rok 2023

6 min.

Trend za miliony? Nebo luxusní móda, ze které vůbec nesrší bohatství? Co je to quiet luxury, který se stal virálem na Instagramu v roce 2023, nasbíral přes 95 milionů lajků na Tik Toku a jak moc to má společného se seriálem „Succession“? Poznejte jeden z nejdůležitějších trendů tohoto roku a outfity influencerek, které jsou považovány za královny tohoto trendu.

festival

Neměly jste možnost poznat a otestovat celosvětově oblíbený „tichý luxus“? Quiet luxury je dnes tím nejmódnějším trendem, přítomným na přehlídkových molech, ale i v ulicích a co je zajímavé i v televizi. Jak pár zdánlivě jednoduchých kousků oblečení vytvořilo trend, který přerostl v plnohodnotný módní trend?

Tichý luxus nebyl vždy virálním trendem. Zpočátku byl považován za styl oblékání a navíc nepříliš výnosný, protože jeho příjemci byli především extrémně bohatí lidé ve světě showbyznysu. Jak snadno tušíte, takových lidí bylo málo. Na tolik málo jako „diskrétních“ značek. Svého času byla Céline považována za jednu z lídrů v trendu tichého luxusu.

Dnes se ženy, oddané návrhům Phoebe Philo (kreativní ředitelka Céline v letech 2008 – 2018), hrdě oblékají v The Row. Jak firma Mary-Kate a Ashley Olsen uchvátila své věrné, bohaté zákazníčky? Ceny v The Row jsou velmi vysoké a značka sama své oblečení svým logem nepodepisuje. Díky tomu se dvojčata umístila na pozici nejpopulárnější značky současnosti, která dodává oblečení „diskrétním“ zákazníkům. To je to, komu naslouchají – věrné spotřebitelky, které dostávají speciální pozvánky na „tiché“ módní přehlídky. Pro okázalost a nádheru zde není místo. Zde vládne „tichý marketing“.

Mary-Kate a Ashley Olsen v černém oblečení quiet luxury
Photo by Rob Kim/GC Images

Další značkou, která stejně dobře jako The Row šije oblečení s charakterem tichého luxusu, je Catherine Holstein – Khaite. Oblečení se štítkem newyorské Khatie charakterizují se vysokou kvalitou a luxusem, ze kterého zároveň nevyzařuje logo (nacházejí se pouze na doplňcích, v podobě několikamilimetrového ražení).

Návrhy Catherine Holstein se mohou pochlubit minimalistickými prvky šatníku, které upoutají pozornost ne kvůli značce, ale kvůli luxusním materiálům. Kašmírové svetry, mistrovsky ušité pouzdrové šaty a kardigany v business odstínech šedé, jsou klasikou v současné verzi a ztělesněním quiet luxury.

Kendall Jenner a Catherine Holstein v oblečení definující tichý luxus
Kendall Jenner i Catherine Holstein – Photo by Jason Mendez/Getty Images

Proč tedy, když quiet luxury je o tom, že oblečení je té nejvyšší kvality, a co se s tím spojuje – je nesmírně drahé – nejsou v popředí tohoto trendu světoznámé luxusní módní domy jako Prada, Valentino a Chanel? Protože tichý luxus si kromě ušlechtilých materiálů cení především diskrétnost.

Vezměte si například Steva Jobse a Marka Zuckerberga. Dva nejpopulárnější muži světa se vyhýbali a vyhýbají oblečení, které by se dalo poznat na první pohled. Bylo těžké vidět Steva Jobse v něčem jiném než v černém kašmírovém roláku, zatímco Mark Zuckerberg je věrným fanouškem jednoduchých šedých triček, bílých košil a džín. Quiet luxury si také získává srdce postav na obrazovce, seriálu „Succession„, jehož hlavní hrdina a dědic rodinného jmění Kendall Roy se nerozchází s no-name baseballovou čepicí a tmavě modrou bundou větrovkou.

Proč se někteří z nejbohatších lidí světa oblékají do oblečení bez luxusních štítku? Co není vidět na první pohled, jsou materiály, ze kterých byly vyrobeny jejich jednotlivé kousky oblečení. Roláky Jobsa byly pečlivě utkané, Zuckerbergova trička jsou z hedvábí a Royova kšiltovka, i když nemá logo, je designem italské značky Loro Piana a stojí přes 500 dolarů.

V tichém luxusu se vše točí kolem jednoduchého oblečení, které má jednoduše zdůraznit status bohatých a privilegovaných. Tajemství se skrývá ve slově „quiet“ – zmíněné bohatství má být diskrétní, bez velkých log, název značek a toho, co je aktuálně v módě. Barvy by měly být jednoduché jako prvky šatníku. Barvami tichého luxusu jsou především odstíny nude, šedé, černé a bílé, není zde místo na populární trendy z obchodních řetězců, široké džíny, crop topy a šaty s flitry.

Tichý luxus = minimalismus

Quiet luxury není nic jiného než bohatý minimalismus, a tak tento trend osloví všechny fanynky módních trendů, které jsou nadčasové. Tento diskrétní minimalismus podněcuje uživatele k promyšleným nákupům a investicím do kusů oblečení, které lze nosit roky. Úspěch trendu se skrývá v perfektně ušitých jedinečných kouscích, u kterých jde především o štítek a složení. Místo pěti různých oděvů, které odpovídají aktuálním trendům, vsaďte na ušlechtilé látky v neutrálních barvách, které nikdy nevyjdou z módy.

Sofia Richie v šatech quiet luxury
Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Elitní společnost milující quiet luxury jsou nejčastěji dědici rodinných jmění a hvězdy showbyznysu, kteří také zapadají do trendu „old money style”, a který si rovněž podmanil srdce té nejbohatší části společnosti. Jemně odkazuje na preppy trend a připomíná luxusní školu s internátem. Jde především o černé lordsy, polokošile a přiléhavé kalhoty a také kravaty. Dnes místo směsi oblečení typické pro styl preppy a old money, dávají bohaté elity přednost camel kašmírům a měkkým koženým kabelkám od The Row.

Podívejte se rovněž na: Old money style – co je to za styl a jak jej využít ve svých outfitech? >>>

Oba módní styly jsou si velmi podobné a odkazují na nádheru, bohatství a elitu. Ne všechno je však stejné, protože old money style se projevuje snobstvím, což je něco, co quiet luxury zákazníci netolerují. Oblečení založené na tomto trendu charakterizuje lidi, kteří chtějí vypadat bohatě, aniž by utráceli spoustu peněz. Tichý luxus je jeho opak: jde o autenticitu a formulování svého úspěchu prostřednictvím oblečení.

Historie módního průmyslu zahrnuje ženy, které nosily kašmírové svetry, hedvábné kardigany a sloupové šaty dlouho předtím, než quiet luxury získal své vlastní jméno. Volili nadčasové střihy, luxusní materiály a jen čas od času obnovovaly své šatníky. Jejich oblečení vyzařovalo jednoduchostí a zároveň šeptalo „luxus“.

Carolyn Bessette-Kennedy: minimalistický quiet luxury

Styl Carolyn Bessette-Kennedyové byl elegantní, zdrženlivý a nadčasový. Její elegance bez námahy křičela přes džíny rovného střihu Levi’s, pouzdrové sukně v barvě camel, bílá trička a černé svetry. Do skříně manželky Johna F. Kennedyho Jr. se nevešlo hodně oblečení, ale klasické kousky, které byly pečlivě vybírané. Její oblečení zdůrazňovalo postavu, nepodlehalo aktuálním trendům a bylo univerzální. Síla jejího oblečení nespočívala v kvantitě, ale v kvalitě.

John Kennedy Junior a Carolyn Bessette Kennedy w ubraniach quiet luxury
John Kennedy Junior i Carolyn Bessette Kennedy – Photo by Lawrence Schwartzwald/Sygma via Getty Images

Gwyneth Paltrow: tichý luxus po generace

Herečka je průkopnicí stylu quiet luxury již od 90. let a hrdou představitelkou tohoto trendu je dodnes. Tichý luxus se stal virálem díky jejímu vysoce sledovanému soudnímu sporu, ale Paltrow nenápadný, luxusní šatník doprovázel už tři desetiletí. Jsou to outfity z té doby, které dnes inspirují miliony žen po celém světě. Mezi její oblíbené oblečení patřily hedvábné šaty typu slip dress, černé kožené kozačky a kašmírová trička.

Gwyneth Paltrow v sukni quiet luxury
Photo by J. Vespa/WireImage

Charlotte Rampling: diskrétně luxusní skříň

Britská herečka nejednou přiznala, že oblečení, které nosí, lze označit za „mnišské“, a to především díky své vášni pro černou. Překvapila luxusními saky od Pierre Cardin a připomínající pánské obleky Saint Laurent. Její nerozlučnou součástí byly malé černé šaty, trička a balerínky, o kterých Charlotte Rampling říká: „Dnes jsou opět v módě, ale nosím je celý život.“

Charlotte Rampling v malých černých šatech ve stylu quiet luxury
Photo by Alain Dejean/Sygma via Getty Images

Mary-Kate a Ashley Olsen: quiet luxury dnešní doby

Společně s The Row sestry Olsen přenesly quiet luxury do zcela nových barev a ovládly svět módy. Jejich značka má v základě tichý luxus, který se v návrzích slavných dvojčat projevuje vytříbeným krejčovským zpracováním, drahými látkami a dokonale ušitým oblečením. Jejich návrhy jsou o tom, že je můžete nosit stále, bez ohledu na aktuální trendy.

dvojčata Olsen v oblečení quiet luxury style
Photo by Taylor Hill/FilmMagic

I když je trend quiet luxury relativně nový, rychle okouzlil své příznivkyně. Necelý rok starý tichý luxus má ve svém týmu už řadu slavných představitelek. Mezi královny stylu quiet luxury patří mj.: elegantní Gwyneth Paltrow nebo půvabná Sofia Richie, ale rovněž filmové hrdinky (včetně Siobhan Roy z seriálu „Succession“)

Dívky, které dodržují zásady diskrétního luxusu, se vyhýbají logománii a nejznámějším módním domům, volí neutrální barvy a jednoduché střihy. Estetikou tichého luxusu v showbyznysu je móda na nejvyšší úrovni a jejími představitelkami jsou sebevědomé ženy, které chtějí oblečením vyjádřit svou nezávislost a sílu.

Královna quiet luxury style“. Sofia Richie

Styl Sofie Richie byl vždy nekomplikovaný, vkusný a (diskrétně) luxusní. Navzdory zdání, šatník velmi mladé it-girl není vůbec přeplněný spousty oblečení. Jaké je tajemství stylu modelky? Celebritka vytváří svůj šatník velmi rozumně. Nevadí jí nosit bílé tričko několikrát týdně. Je vyrobené z nejkvalitnější bavlny. V jejím šatníku dominují minimalistické střihy, které ji definují jako osobu.

Sofia Richie v béžovém kabátě quiet luxury
Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Tichý luxus Siobhan Roy z seriálu „Succession“

Když tvůrci seriálu „Succession“ přivedli rodinu Royových na vrchol, ani je nenapadlo, že výtvarnice kostýmu a tvůrce outfitů Loganovy dcery pomůže propagovat styl quiet luxury. Siobhan Roy svým oblečením definuje třídu, nenucenou eleganci a plnohodnotný business look. Jejímu šatníku nevládnou loga, ale drahé a kvalitní látky. Nenajdeme tam ani křiklavé barvy. Loganova dcera, jak se na dědičku velkého jmění sluší, cení si kvalitu a diskrétní luxus.

Gwyneth Paltrow a diskrétní luxus v soudní síni

Gwyneth nejen reprezentovala quiet luxury style v 90. letech, ale přispěla i k propagaci tohoto trendu v roce 2023, kdy během vítězného procesu (kvůli nehodě na lyžích) herečka vnesla do soudní síně myšlenku tichého luxusu. Její styl byl poté popsán jako „billionaire chic”. Paltrow předvedla luxus, který nebyl nijak podepsán. Boty, ač skromné ​​a elegantní, byly oceněny na zhruba 1450 dolarů, zatímco minimalistický kabát The Row, který měla v soudě, stál dvojnásobek. V módním repertoáru v soudní síni Gwyneth nechyběl ani kašmírový svetr oblíbené značky Roysových – Loro Piana.

Gwyneth Paltrow při soudním jednání v oblečení quiet luxury style
Photo by Rick Bowmer-Pool/Getty Images

Quiet luxury od Zoë Kravitz

I když je Kravitz na ulici a ještě těžší na červeném koberci k přistižení, jakmile zasáhne objektiv fotoaparátu, módní kritici zatají dech. Její oblečení křičí „klasika, nadčasovost, peníze“. Herečka dokonale vytváří outfity vycházející z podstaty stylu quiet luxury, a zároveň do nich vplétá svůj akcent (v podobě něčeho extravagantního).

Zoë Kravitz oblečená v quiet luxury
Photo by Raymond Hall/GC Images

Rosie Huntington Whiteley: diskrétní luxus a barva

Je těžké mluvit o tichém luxusu a nezmínit jeho věrnou fanynku, Rosie Huntington Whiteley. Modelka nesnáší pestré barvy, a krásné béžové svetry a kalhoty odhalí svého návrháře až při pohledu zblízka. Rosie je mistryní v diskrétní módě, která jde ruku v ruce s nemalým obnosem peněz.

Sladká, rafinovaná a diskrétně luxusní Jasmine Tookes

Jasmine Tookes vyhrává všechny možné žebříčky nejmódněji oblečených celebrit v zámoří už několik dobrých sezón. A není to dáno sledováním aktuálních trendů, ale právě naopak – modelka se obléká v duchu trendu quiet luxury a bezchybně kombinuje oblečení v neutrální barevné paletě. Je sebevědomá, zná svůj styl a vybírá si produkty, které jí dodají sladký, ale elegantní vzhled, samozřejmě za patřičné peníze. Takový je tichý luxus.

Jasmine Tookes v setě quiet luxury
Photo by Jacopo Raule/GC Images

Quiet luxury: trend od Mary-Kate a Ashley Olsen

Článek uzavírají nejslavnější dvojčata světa. Dnes jsou populární ani ne tak kvůli seriálu „Full House“, ale kvůli definování pojmu quiet luxury. Mary-Kate a Ashley Olsen vytvořily značku, která je jedním z nejbližších synonym tichého luxusu. Styl návrhářek reprezentoval jeho hlavní komponenty dávno předtím, než se stal nejoblíbenějším trendem na Tik Tok. Sestry Olsen zaujaly diskrétní místo ve světě módy, za nímž se skrývaly miliony dolarů.

Mary-Kate i Ashley Olsen oblečené v oblečení podle trendu quiet luxury
Photo by Jamie McCarthy/WireImage

Quiet luxury je móda pro každého, kdo si může dovolit trochu sofistikovanosti, elegance a rafinované jednoduchosti. Navštivte MODIVO, kde najdete spoustu oblečení a doplňků, které odpovídají definici tichého luxusu.

Hlavní fotografie: Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Trendy a Tipy
Insta News