V tomto článku:
4 min.
Muži si často kladou otázku, zda bude lepší zvolit do svého společenského outfitu pánskou kravatu nebo motýlek. Obecně platí pravidlo, které říká, že na formálnější akce se hodí motýlek a na méně formální příležitosti zase kravata. A jak takovou kravatu uvázat? Tak o tom si povíme více na následujících řádcích. Čtěte a buďte v obraze!
Klasické vázání kravaty – co to obnáší?
Slušivá kravata patří neodmyslitelně k pánskému obleku. Tedy pokud se nechystáte na přísně formální akci, kde bude vhodnější použít pánský motýlek. Možná si teď říkáte, ale jak uvázat kravatu takovým způsobem, abychom byli trendy a zároveň elegantní? Na to si odpovíme na následujících řádcích. Můžeme si vybírat mezi třemi základními druhy vázání pánské kravaty. Záleží tedy na tom, co se nám líbí a jaký máme typ pánské košile. Vázání kravat však nemusí být žádný strašák. Posuďte sami. Klasický dlouhý uzel se nazývá Long a hodí se k slim fit i k regular fit střihu pánské košile. Široký uzel pak můžeme najít pod označením Windsor a lépe zapadne do košile s užším typem límečku. Zlatou střední cestou je uzel s názvem Manhattan. Ten se pak hodí do většiny pánských košil. Samotný uzel je potřeba vázat na kravatu dle zvoleného límečku na košili. Na úzký límeček košile se hodí uzel s názvem long. Na otevřený límeček košile pak pánové mohou volit širší typy uzlů. Hodit se k nim budou zmíněné uzly s názvy manhattan či windsor. Klasické vázání kravaty pak může vypadat následovně. Začneme tím, že nastavíme zadní část kravaty směrem k sobě. Široký konec se tak bude nacházet vpravo a úzký konec zase vlevo. Špička kratšího konce by měla zůstat mírně nad vaším břichem. Pohybovat bychom měli vždy pouze širokou částí kravaty. Dalším krokem bude to, že široký konec umístíme přes úzkou část kravaty směrem vlevo. Dále už jen omotáme široký konec kravaty kolem dokola, tedy směrem vpravo. Na závěr pak bude potřeba provléknout tento konec mezi krkem a kravatou a následně zase směrem dopředu. Konec kravaty tedy provlékneme smyčkou, která se utvořila v přední části a ve finále už jen rovnáme a utahujeme uzel. A ještě jedna rada na závěr. Před utažením uzlu bude také dobré, když kravatu porovnáme na střed košile a v zadní části ji skryjeme pod límeček. Díky tomu vám bude kravata sedět jako ulitá a nebude nikde nevzhledně odstávat. Zas tak složité to není, co myslíte?! Pokud se vám však klasické vázání kravaty nepovedlo hned na první pokus, není to žádná tragédie. Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl. Chce to zkrátka a dobře trénink. Po několika pokusech si vázání kravaty jistě osvojíte a nebude vám to činit větší potíže.
Vázání kravat, jaké máme typy?
Spousta mužů se uchyluje pouze k jednomu způsobu zavazování kravaty. Není to ale škoda?! My si myslíme, že ano. Určitě tak stojí za to zvážit i jiné druhy vázání, které oživí vaše společenské a business outfity. Čtěte dále a inspirujte se s námi! Klasický styl vázání kravaty nám může snadno zevšednět. Vybírat tak můžeme mezi dalšími uzly, které nazýváme: jednoduchý, windsor, poloviční windsor, dvojitý ( uzel prince Alberta), eldredge a kent. A jaké jsou výhody malého a velkého kravatového uzlu? Oba mají něco do sebe. Zaměříme-li se na malý kravatový uzel, má většinou trubkovitý tvar. Uzel je opticky menší, protože vyžaduje méně obalování při uzlování. Malý kravatový uzel se pak hodí i ke košilím s úzkým límečkem. Zvláště ho ocení vyšší pánové, kteří nemusí mít obavu z toho, že po uvázání nebude kravata sahat až ke sponě opasku. Tedy tak, jak společenská pravidla předepisují. Malý kravatový uzel mají typy vázání s názvy kent, poloviční windsor či ten klasický. Naopak velký kravatový uzel se hodí k italským košilím. Těmi jsou označovány modely s širším límečkem. Ať už si vyberete kterýkoli styl vázání kravaty, vždy dbejte na to, aby byla kravata zarovnaná na střed košile a také na to, aby nikde nevzhledné netrčela a nevykukovala.
Vázání kravaty krok za krokem – krátký návod
Na těchto řádcích si uvedeme detailní postup vázání kravaty. Tedy ten, díky kterému budeme mít kravatu uvázanou do pár vteřin. Návod na vázání kravaty krok za krokem si můžete i vytisknout nebo vyfotit do vašeho mobilního telefonu. Tak ho budete mít vždy při ruce a budete tak připraveni hodit se do gala za každé situace. Nejdříve si obtočte kravatu kolem krku takovým způsobem, aby byl široký konec kravaty vlevo a úzký zase vpravo. Úzký konec posuňte přes širokou část vlevo. Široký konec kravaty pak omotejte kolem dokola směrem vlevo a provlékněte ho mezi krkem a kravatou. Pak už stačí jen rychlý pohyb směrem zpět a dopředu. Široký konec tak provléknete smyčkou, která se vytvořila v přední části. Teď už jen postačí pomalu utahovat široký konec kravaty a rovnat utvářející se uzel na střed pánské košile. Správně uvázaná kravata by neměla nikde trčet a měla by působit uhlazeným dojmem. Jestli-že se vám postup vázání kravaty nepovede na první pokus, nezoufejte! Vázání kravaty je především o tréninku. Čím častěji kravatu vážeme, tím lépe si tuto dovednost osvojíme. Jestli-že potřebujete nosit kravatu na pracoviště, po pár trénincích z vás bude mistr. Možná vás ještě bude zajímat, kde sehnat kvalitní kravaty. Dobrý výběr najdete na MODIVO.cz. Líbit by se vám mohla tato tmavomodrá kravata Boss. Ta se hodí zejména na business příležitosti. Chybu pak neuděláte ani s kravatou s mikrovzorem.
Uvažte dvojitý uzel – jak na to?
Uvázat dvojitý uzel na kravatě není zas až tak složitá záležitost. Více méně se jedná o obdobu jednoduchého uzlu. Je tu jen malý rozdíl v tom, že dvojitý uzel vyžaduje ještě jedno obtočení navíc. Na začátku vázání se totiž širší konec kravaty dvakrát protáhne okolo tenkého konce. Díky tomu pak uzel působí širším dojmem. Tento typ uzlu se hodí téměř do každé košile a ke každé kravatě. Výjimkou jsou silnější kravaty, u těch bychom si měli dvojitý uzel raději odpustit. Nic se nemá přehánět a i u vázání kravaty platí pravidlo, které říká, že méně znamená mnohdy více. Budete-li se jím řídit, rozhodně nic nezkazíte a váš outfit bude dokonalost sama. Dvojitý uzel pak můžete najít i pod dalšími názvy, jako je uzel kníže Alberta, dvojitý jednoduchý uzel či uzel Victoria. Uvažte dvojitý uzel na business schůzku či na jinou sváteční událost a buďte trendy! Co se týče barvy, můžete zvolit tmavomodrou klasiku. Máte-li rádi extravagantnější kousky, líbit by se vám mohla červená kravata Hugo. Tu pak můžete sladit i s jednobarevnou decentní košilí. Stejnou službu odvede i tato slušivá kravata ze 100% hedvábí. Výběr záleží na vás a na vašem jedinečném vkusu.