MID SEASON SALE! Slevy do -30%

Vyhledávání…

Black Friday 2020, nebo-li nákupní šílenství

3 min.

Pokud netrpělivě odpočítáváte dny, do výprodeje podzimní a zimní kolekce, abyste si mohli doplnit šatník, určitě Vás tato novinka potěší. Svátky, nebo spíše určitý druh tradice, která k nám přišla ze Spojených států, se rychle blíží. Mluvíme samozřejmě o Black Friday, který letos připadá na 27. listopad.

Odkud název pochází a jaká je historie tohoto amerického svátku? Opravdu se toho dne vyplatí jít nakupovat? Na co byste měli dávat pozor? Jaké věci se vyplatí koupit?
To vše se dozvíte v našem článku.

MSS

Ve Spojených státech je první pátek po svátku díkůvzdání známy, jako „černý pátek”. Pro Američany se jedná o oficiální začátek předvánoční nákupní sezóny, kdy jsou davy spotřebitelů přitahovány k maloobchodníkům, kteří nabízejí speciální nabídky a slevy.

 

New York, N.Y.: Dav lidí nakupující před nákupním centrem Macy’s během „Černého pátku“,
27. listopadu 1992. (Zdjęcie: Donna Dietrich/ Newsday RM/ Getty Images)

 

Oxford English Dictionary (OED) se nejméně od počátku 60. let, den po svátku díkůvzdání, nazývá černý pátek. Existuje několik významů pro původ tohoto názvu. Jeden z nich vychází z metody účtování výnosů a ztrát generovaných podnikem. Před několika desítkami let, kdy program excel úhledně neshromažďoval hodnotu řádku a sloupce byly zakresleny na papír, používalo se k rozlíšení hodnoty kreditní a debetní strany účtu dvě barvy. Použití dvou barev poukazovalo na praxi psaní kreditní stránky do knihy černým inkoustem a debetní strany červeným. V ten den byly knihy černé.

Další teorie spočívá v tom, že název „černý pátek”, se objevil jako vtipný odkaz na neuvěřitelné množství lidí v ulicích. Kvůli přílivu nadšených nakupujících do center měst, vznikly obrovské dopravní zácpy. Předpokládá se, že tento název by mohl vzniknout u policistů a řidičů autobusů, kteří by se nepochybně obávali dne s tak silným provozem. Přes přímý odkaz na nežádoucí události, je v této souvislosti chápán jako humorný.

Už za nedlouho se v obchodech a eshopech, objeví řada propagačních informací, týkajících se „Black Friday”, „Black Weekend” nebo „Black Week”. Na první pohled může být obtížné zjistit, o co se v těchto propagačních kuriozitách jedná. Hned spěcháme s odpovědí.

Tedy na začátku „černý pátek” byl stanoven, jako jediný den, kdy na zákazníky čekaly akční ceny. Časem se prodloužil o dva další dny, tzn. o víkend po uvedeném pátku. Odtud vznikl „Black Weekend”. V poslední době se stal velmi oblíbeným prvním pondělím po dni díkůvzdání, známy jako „Cyber Monday”, který je také proslulý četnými výprodeji nabízenými hlavně v internetových obchodech.

„Black Week” – obdobně platí pro akční ceny, které jsou nabízeny po celý týden.

Abychom nechybovali a neztratili se v návalu výprodeje, připravili jsme pro Vás několik tipů, které se Vám budou hodit. Pořízení si další halenky v hořčičné barvě jenom proto, že byla v nabídce se 70 % slevou, není dobrý nápad. Ke slevám je třeba přistupovat racionálně.

Během nakupování na černý pátek, je třeba uvažovat z hlediska investice. Pokud delší dobu uvažujete o svetru z kašmíru, možná  zrovna  teď, je ten správný okamžik, abyste udělali správné rozhodnutí.  Zaplatíte méně za výbornou kvalitu a výrobek si užijete na dlouhé roky.

Z našeho tipu můžete využít: vlněné kabáty, hedvábné košile, mohérové svetry a kožené bundy. Abyste nepodlehli nutkavému nakupování, doporučujeme si udělat nákupní seznam, který bude obsahovat oblečení, které může doplnit Váš šatník. Níže jsou uvedeny naše tipy.

Klasika, kterou nemusíme představovat. Vyrobená ze 100% bavlny. Osvědčí se zároveň k saku, ale rovněž ve sportovní verzi, s džíny a sneakersy.

Calvin Klein Jeans Košile

Vhodný střih džín je základem každé minimalistické garderoby. Model s jemně rozšířenými nohavicemi je trefou do černého.

Levi’s Jeansy

Mírně oversize, přidává na nonšalanci a sedí téměř ke všemu. Stojí za to se zaměřit na sako vyrobené z přírodních materiálů. Náš návrh: sako ze 100% bavlny (včetně bavlněné podšívky!).

Victoria Victoria Beckham Blejzr

Bezpodmínečně, s vysokým pasem a širokými nohavicemi (opticky zeštíhlují nohy). Ušité z pravé kůže Vám poslouží na dlouhá léta. Na podzim a zimu je doplňte ozdobnými punčochami a vysokými kozačky.

Sportmax Code Kožené šortky

Zůstaňme u tématu kožených oděvů. Nemůžeme zapomenout na klasickou ramonesku. Ideální pro každodenní outfity a navíc Vám přidá šmrnc.

LaMarque Kožená bunda

Vlněný nebo kašmírový. Osvědčí se i v těch největších mrazech. A navíc rozhodně nepodlehne nechtěnému žmolkování.

Luisa Spagnoli Svetr

 

Trendy a Tipy
Insta News