Letní festivaly začínají ZJISTIT VÍCE

Vyhledávání…

MET Gala 2024: „Spící krásky“ a „Zahrada času“

6 min.

Ve středu nosíme růžovou a první květnové pondělky se nám tají dech: samozřejmě krásou módy. MET Gala 2024 je za námi, ale vzrušení v nás stále přetrvává. Kdysi dávno nás hvězdy okouzlily pohádkovými kreacemi, ale tentokrát nás přenesly do zahrady plné života, kde se pro nás čas jednoduše zastavil.

Hudba má své ceny Grammy, film má své Oscary. Toto pondělí jsme oslavili nejdůležitější událost ve světě módy: MET Gala 2024.

festival

Je to jako poezie pro ty největší umělce a rozhodně to působí jako umění. MET Gala spojuje právě umění a módu tím nejpůsobivějším způsobem. Od roku 1995 pořádá Anna Wintour každé první květnové pondělí akci, která má gigantický ohlas po celém světě. Jaké je v tomto případě spojení mezi módou a uměním? Inu, v tento den se celebrity scházejí v newyorském Metropolitan Museum of Art, aby se prošly v uměleckém díle po schodech MET a prohlédly si – každoročně měnící téma – výstavu módy.

MET Gala známe z nekonečných zdrojů inspirace, kterými jsou kreace hvězd kráčejících po schodech MET. Právě na nich se každoročně píše historie módy. No, ale co se stane, když dosáhnou vrcholu schodiště a zmizí za dveřmi muzea? To neví nikdo kromě pozvaných hostů. Pravidla akce jsou velmi přísná: žádné chytré telefony ani sociální sítě. Anna Wintour bere pravidla vážně, za jejich porušení hrozí doživotní odnětí pozvánky.

Šéfredaktorka amerického Vogue nejenže vybízí k poznávání umění v nejširším slova smyslu a k interakci s ním, ale také k jeho podpoře a každoročně pořádá sbírku pro Kostýmní institut.

Před MET Gala 2024 byla poodhalena rouška tajemství jen u tří věcí: tématu výstavy, dress codu a hostitelů. Letošním hlavním motivem v Metropolitním muzeu umění byly spící krásky a téma znělo: „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Výstava je plná nádherných kousků od počátku historie vlády Tudorovců, kdy na trůn usedla dcera Anny Boleyn Alžběta I., až po návrhy módních ikon včetně Stelly McCartney.

https://www.instagram.com/reel/C5zAcbCyY9c/

Výstava „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion“ byla založena na věcech, které jsou stejně jako „Spící krásky” příliš subtilní a jemné na to, aby byly někdy oblečeny. Celá světelná scenérie, animace a nejrůznější zvukové efekty zahalily projekty, které byly znovu přivedeny k životu. V souladu s tradicí je výstava k vidění od následujícího dne po MET Gala až do začátku září.

Připomeňme, že na slavnostním večeru MET Gala 2023 vzdala Anna Wintour hold svému příteli Karlu Lagerfeldovi, na jehož počest nesla loňská akce název „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”. Schodiště MET tehdy zaplavila vlna bílé, černé a perel a několik hvězd vzdalo hold také Lagerfeldově nejoblíbenější kočce Choupette.

Na letošním MET Gala 2024 stáli na bílo-modrém koberci bok po boku s Annou Wintour Jennifer Lopez, Zendaya, Chris Hemsworth a Bad Bunny.

Zatímco tématem výstavy byly „Spící krásky“, dress code MET Gala 2024 zněl „The Garden in Time”. „Zahrada času” je povídka J. G. Ballarda z roku 1962, která vypráví příběh o hraběti Axelovi a jeho ženě, kteří žijí v iluzorní vile zdobené křišťálovými rostlinami a obklopené krásnou krajinou. To vše vytváří idylickou atmosféru, aby ji vzápětí narušil blížící se neklid a zmatek. V románu vystupují dvě silné figury: příroda a čas, a právě vize pomíjivé krásy byla tématem MET Gala 2024.

Kdo na nás udělal největší dojem?

Laťka, kterou si Zendaya a její stylista Law Roach nastavili po světové premiéře filmu Duna 2, byla velmi vysoko. Nicméně tato dvojice prostě ráda vyhrává. Těžko bychom hledali velkolepější, efektnější a nápaditější kreace, než jaké měla na sobě herečka, která jako jediná kráčela po schodech MET Gala dvakrát.

Na bál dorazila v nádherně padnoucích šatech navržených Johnem Gallianem z módního domu Maison Margiela. Šaty byly vyrobeny z tmavě modré a zelené organzy, měly ručně vyšívaný živůtek a květinové aplikace, které zdobily hereččiny paže a záda. Queen Z uctila téma večírku velkým perem se závojem, které pro Maison Margiela vytvořil Stephen Jones, a výrazným líčením jako z tajemné zahrady. Ve stylingu bylo něco znepokojivého a krásného, stejně jako v Ballardově povídce.

Když už se zdá, že udělali všechno, co se udělat dalo, vytáhnou Zendaya a Law Roach z rukávu další eso. Herečka dvakrát vystoupala po schodech a celému publiku MET Gala se zatajil dech, když se objevila ve vintage róbě z roku 1996 (navržené rovněž Johnem Gallianem) od módního domu Givenchy. Černá kreace, koupající se v hedvábném taftu, měla téměř čtyřmetrovou vlečku, odhalená ramena, alžbětinské rozevlátí a nabírané rukávy. Hereččiny vlasy zdobila obrovská kytice.

Ne nadarmo byly hereččiny kreace označeny za nejkrásnější na MET Gala 2024. Herečka představila temnou stránku „Zahrady času”, zatímco ostatní reprezentovali tu harmonickou a idylickou.

Zendaya MET Gala 2024
Photo by Marleen Moise/Getty Images

Zendaya MET Gala 2024
Photo by Neilson Barnard/MG24/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Všichni víme, že Kendall Jenner je velkou fanynkou archivních skvostů slavných módních domů, ale právě na MET Gala 2024 získala pravděpodobně jednu z nejcennějších trofejí. Modelka dorazila na schody v jedinečné róbě navržené Alexandrem McQueenem pro Givenchy haute couture v roce 1999. Tato kreace je něčím víc, neboť až dosud, tedy posledních 25 let doslova „spala v ateliéru Givenchy”, kam se po MET Gala také vrátí. Tato „spící krása” návrhu mistra byla doposud prezentována pouze na figurínách.

Kendall Jenner pro Vogue:

„Vytvořila jsem si seznam vysněných šatů, ve kterých bych chtěla jít na MET Gala, a na prvním místě byly šaty od Alexandra McQueena.“

Mít na sobě šaty, na kterých jsou zakázány jakékoliv krejčovské úpravy a které byly od svého ušití uchovávány v neporušeném stavu, je skutečná (a krásná) pocta. Kreace byla ozdobena více než deseti tisíci černými korálky a flitry, které byly podle archivních vyprávění vyšívány více než 500 hodin. Třešničkou na dortu je působivý stojáček, který vytváří efekt „sochy“. Tato soumračná „spící kráska” nám poskytla nejen podívanou, ale vyvolala v nás i slzy dojetí.

Kendall Jenner MET Gala 2024
Photo by Taylor Hill/Getty Images
Kendall Jenner MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

Všichni znalci módy si jistě dlouho budou pamatovat MET Gala 2022 a Kim Kardashian v šatech Marilyn Monroe. V originální kreaci zdobené několika tisíci drobnými krystalky, kterou měla filmová hvězda na sobě během slavného vystoupení s písní „Happy Birthday, Mr. President” pro Johna F. Kennedyho, se Kim zapsala do historie. Včera jsme ji neviděli ve zlaté, ale ve stříbrné.

Kim K je další hvězdou, která miluje modely Johna Galliana. Na MET Gala 2024 dorazila ve fenomenálních stříbrných šatech od módního domu Maison Margiela. Kreace se skládala z metalického, dokonale vypasovaného živůtku s ultra úzkým pasem, který zdobila volně splývající sukně s květinovým vzorem. Kardashian sice tentokrát nevyvolala skandál, ale k outfitu přidala něco svého. Její ramena zdobil krátký šedý kardigan na knoflíčky, o kterém hvězda tvrdila, že ho vytáhla přímo z šatníku svého partnera.

Kim Kardashian MET Gala 2024
Photo by Taylor Hill/Getty Images
Kim Kardashian MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

Chvíli před samotným galavečerem MET Gala 2024 Gigi Hadid poodhalila roušku tajemství a na Instagram Stories zveřejnila fotografii, na které je vidět žlutá růže. Už tehdy jsme tušili, že se modelka na plese objeví v něčem něžném a květinovém. Gigi dokonale kopírovala motiv „Zahrady času květinovou róbou od Thoma Browna.

Její kreace se od počátku označovala za jednu z nejkrásnějších. Korzetová kreace je ve skutečnosti bílými pouzdrovými šaty, zdobenými jen jedinou růží na úrovni boků, doplněnou několika zelenými lístky. Co účastníkům akce vyrazilo dech, byla připojená vlečka, na které pracovalo více než sedmdesát lidí! „Gigiinu sukni” zdobí nápadné sklady saténové látky, lemované černou linkou, která symbolizuje trny a mnohočetné květy (opět zde máme odkaz na idylu a hrozící katastrofu). Pozornost upoutaly také její nehty, které byly složitě zdobené.

Šaty starší sestry Hadid se údajně šily téměř 14 000 hodin. Není divu, že jakmile MET Gala 2024 skončí, poputuje tato kreace natrvalo do archivu Thoma Browna, kde bude jedinečným exponátem.

Gigi Hadid MET Gala 2024
Photo by Marleen Moise/Getty Images
Gigi Hadid MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

Ve stylingu Jennifer Lopez není místo pro chyby. A my se zamýšlíme nad tím, jaký elixír mládí hvězda užívá. Herečka dorazila na MET Gala 2024 v průsvitné róbě, která její bezchybnou postavu zahalila do tisíce drobných kamínků. Návrh je od módního domu Schiaparelli, který je proslulý svou avantgardou, ale na této akci společně s J. Lo předvedly kreaci, která se od extravagance zcela odklonila.

Šaty Lopez mají střih sirény, její ramena zdobí „křídla” a na jejím krku lze spatřit diamantový náhrdelník. To, co tvoří krásný duet s šaty Schiaparelli, je účes. Inspirací mu byl motýl, který se má proměnit v něco ještě krásnějšího. Jennifer má vlasy elegantně a andělsky neuspořádané a její líčení je mixem celé palety hnědých a karamelových odstínů. Tento look je prostě krásnou květinou na hladině jezera.

Jennifer Lopez MET Gala 2024
Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic
Jennifer Lopez MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

MET Gala 2024 bylo zpěvaččiným debutem. Tím spíše všichni hosté potěšeně mrkali očima, když se Tyla objevila na schodech MET v róbě navržené Oliverem Rousteingem od Balmain, která byla vyrobena z… písku! Těžko bychom hledali kreaci, která by více odrážela ducha pomíjivé krásy a času. Rousteing doslova vytesal umělecké dílo, v němž Tyla debutovala na svátku módy.

Šaty byly bez ramínek a krásně odhalovaly zpěvaččina dokonalá ramena a záda. Nahoře byly vypasované a kolem kotníků se rozšiřovaly do půvabné vlečky ve stylu mořské panny. Byly ušity ze tří odstínů písku a doplněny drobnými, sotva viditelnými cvočky, díky nimž zpěvačka při každém pohybu velkolepě zářila.

Psst: věděli jste, že šaty, které měla Tyla na sobě, byly tak křehké, že zpěvačka nemohla sama chodit do schodů? Hvězda se nahoru „vyšplhala” s pomocí týmu, který ji vynášel schod po schodu!

Dokonalou tečkou za tímto mistrovským dílem je jemně pískem poprášené rameno a kabelka Balmain ve tvaru přesýpacích hodin. Jsme nadšeni a čas se pro nás jednoduše zastavil.

Tyla MET Gala 2024
Photo by John Shearer/WireImage
Tyla MET Gala 2024
Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Podívejte se také na >>> Oscary 2024: nejkrásnější šaty z červeného koberce

Hlavní fotografie: Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Trendy a Tipy
Insta News