Pouze s novou aplikací! Sleva -149 Kč na vybrané produkty s kódem ZJISTIT VÍCE
Vyhledávání…

Dress code – co to je? Typy dress codu, pravidla

5 min.

Business oblečení – ale jaké? Business attire nebo business casual? Jaký je rozdíl mezi smart casual a klasickým casual? Pokud chcete přijít všem těmto názvům na kloub, přečtěte si tento článek. Přiblížíme vám, co je to dress code, v jakých situacích se uplatňuje a jaká jsou pravidla pro jeho jednotlivé typy. Pojďme to zjistit.

Držíte v ruce pozvánku na večírek s nápisem „Dress code: black tie“ a nemáte ponětí, co to znamená nebo jak se obléknout? Tento průvodce rozptýlí všechny vaše pochybnosti.

Dress code je soubor stanovených pravidel, která určují, jak se oblékat v dané situaci, na daném pracovišti nebo při dané události. Jedná se o zásady, které určují, co by si lidé měli oblékat, aby při dané příležitosti zachovali odpovídající vzhled. Existuje několik různých typů dress codu, od velmi formálních až po každodenní, vhodné například do práce nebo na univerzitu.

Ještě před několika desetiletími většina představitelů vyšší společnosti rozlišovala mezi oblečením, které se nosí na událostech během dne (cocktail), a tím, které se nosí po 7. hodině večer (black tie). Nikoho nepřekvapovalo, že při nejslavnostnějších událostech nosili pánové frak, bílou košili a motýlka, zatímco ženám nechyběly rukavičky. Dnes se taková pravidla dodržují v diplomacii, na královském dvoře nebo na slavnostních galavečerech. Stojí za to znát pravidla dress codu, i když je nemusíte striktně dodržovat – mohou se stát inspirací, zejména při výběru oděvu pro významné události.

Rozlišujeme následující typy dress codu:

  1. Formální dress code:
    • white tie,
    • black tie,
    • cocktail.
  2. Business dress code:
    • business formal,
    • business smart,
    • business casual.
  3. Casual dress code:
    • smart casual.

Formální dress code – formal attire je nejvyšší stupeň elegance, který se obvykle používá při velmi formálních událostech, jako jsou svatby, diplomatické bankety nebo státní ceremoniály.

White tie – velký společenský oblek

Pánský white tie dress code – základním prvkem white tie outfitu je frak – černé jednořadé sako s dlouhými šosy, obvykle zdobené sametem. Košile by měla být bílá s vysokým límcem a manžetami. Jako doplněk byste měli zvolit bílého hedvábného motýlka. Jaké kalhoty nosit k fraku? Nejlépe černé, se širokými nohavicemi, obvykle se šlemi a saténovými lampasy na bocích. Outfit doplňují černé boty z lakované kůže. Dalším doplňkem mohou být bílé rukavice.

Princ William a vévodkyně Catherine ve slavnostním oblečení
Princ William a vévodkyně Catherine (Photo by WPA Pool/Getty Images)

Dámský white tie dress code – dlouhé plesové šaty, elegantní vysoké podpatky, často v černé nebo stříbrné barvě, sladěné s večerním oblečením. Doplňkem mohou být dlouhé hedvábné rukavičky. Častým doplňkem je taky šerpa, zejména v diplomacii. Vlasy se nosí sepnuté.

Black tie – společenský oblek

Black tie je méně formální než white tie, ale stále vyžaduje eleganci a pečlivou volbu oblečení. Často se používá pro večerní akce na středně formální úrovni, jako jsou:

  • bankety,
  • charitativní galavečery,
  • divadelní premiéry,
  • svatební obřady.

Oblečení black tie bývá elegantní a klasické, ale přesto umožňuje určitou volnost ve výběru střihu a doplňků, díky čemuž můžete vyjádřit svůj individuální styl. Pokud hledáte vhodné oblečení na svatbu nebo firemní banket – black tie je to pravé!

Kirsten Dunst a Jesse Plemons v elegantním stylu
Kirsten Dunst a Jesse Plemons (Photo by Kevin Mazur/Getty Images)

Podívejte se také >>> Quiet luxury, tedy tichý luxus

Pánský black tie dress code – základním prvkem black tie oděvu je smoking. Může být černý nebo tmavě modrý, se saténovými lampasy na kalhotách a na manžetách saka. K němu se nosí bílá košile s dvojitými manžetami (tzv. francouzskými manžetami) a klasickým límečkem. Kravata by měla být hedvábná, v černé nebo jiné tmavé barvě. K outfitu zvolte černé kožené polobotky, oxfordky s lakovaným svrškem.

Dámský dress code black tie – dlouhé večerní šaty, často v černé nebo tmavé barvě, ale přijatelné jsou i jiné tlumené barvy. Šaty mohou být rovného střihu a více odhalovat tělo. Měly by však být dlouhé, black tie je doporučuje zkombinovat s jehlovými lodičkami a psaníčkem.

Cocktail – středně formální oděv

Dress code cocktail je styl oblékání používaný na koktejlových večírcích, banketech, svatbách nebo jiných elegantních, středně formálních událostech. Jedná se o méně formální alternativu k dress codu black tie, která však stále vyžaduje správnou úroveň elegance a noblesy. Název cocktail zahrnuje akce, při nichž se podávají koktejly, jako jsou „cocktail party“ bankety, svatby, recepce nebo charitativní galavečery.

Maitê Faitarone v koktejlových šatech
Maitê Faitarone (Photo by Daniel Zuchnik/Getty Images)

Podívejte se také >>> Módní šaty na svatbu – nejkrásnější outfity

Pánský cocktail dress code – muži nosí klasický oblek v tmavé barvě. Může být jednořadý nebo dvouřadý, s odpovídajícími kalhotami. Pod něj se nosí bílá nebo pastelová košile, obvykle s klasickým límečkem. Možné jsou i modely v jiných zářivých barvách, jako je růžová, světle modrá nebo fialová. Look může doplnit klasická hedvábná kravata, která může mít výraznější barvu nebo vzor, než je tomu u dress codu black tie. Celek doplňte koženými botami typu oxford nebo derby, které ladí s barvou obleku.

Dámský cocktail dress code – jsou to samozřejmě koktejlové šaty, obvykle v délce ke kolenům nebo o něco výše. Šaty mohou být v různých barvách a stylech – od klasických černých až po výraznější a barevnější modely. K šatům se dokonale hodí elegantní jehlové lodičky, sandály na podpatku nebo baleríny. Outfit doplní psaníčko nebo elegantní večerní kabelka. Oblečení lze doplnit taky elegantním plédem.

Business oblečení se používá na pracovištích se střední až vysokou mírou formálnosti, jako jsou korporátní kanceláře a obchodní schůzky. Znáte seriál Kravaťáci? Můžete si v něm vychutnat business módu v celé její parádě.

Dress code business formal

Business formal je formální business oblečení vyžadované pro formální jednání v obchodním, finančním a právním prostředí, a taky v politické a akademické sféře. Muži obvykle nosí tmavý oblek, bílou, ecru nebo světlou košili, která je převážně jednobarevná nebo s jemným vzorem. Košile může mít manžety se sponami a pevný límeček, ale límeček s knoflíky není povolen. Zvolte kravatu vyrobenou z hedvábí, tj. jednobarevnou nebo s jemným vzorem. Boty by měly být černé.

Dámský business dress code se naopak skládá z klasického kostýmku, tedy sáčka se sukní nebo kalhotami – hladkými nebo s jemnou strukturou. Košilová halenka by měla být ve světlé, jemné barvě a bez ozdob. Upřednostňuje se uzavřená obuv na středním podpatku a elegantní, jemné doplňky, jako jsou klasické decentní šperky, ale spíše v malém množství. Profesionální vzhled navíc podtrhuje jemný make-up a sepnuté vlasy.

Modelka v sáčku Maryley

Dámská saka a blejzry MODIVO

Dress code business smart

Business smart – umožňuje určité odchylky od pravidel dress codu business formal: zavedení více barev a u žen upuštění od kostýmku nebo sáčka ve prospěch šatů či halenky v kombinaci s kalhotami nebo sukní.

Podívejte se také >>> Casual style oblečení do práce

Alexandra Pereira v krémovém kostýmku
Alexandra Pereira (Photo by Edward Berthelot/Getty Images)

Business casual – kdy můžete vsadit na ležérnější styl?

Business casual – typ dress codu, který kombinuje profesionalitu s pohodlím a mírně ležérnějším stylem. Jedná se o dress code používaný na pracovištích, kde je vyžadována určitá elegance, ale formálnost typická pro business formal dress code nutná není.

V rámci business casual mohou muži nosit chino nebo látkové kalhoty, často v kombinaci s polokošilí nebo svetrem. Boty mohou být také méně formální, sázkou na jistotu budou například kožené derby nebo mokasíny místo klasických oxfordek. U žen jsou možnosti stejně flexibilní – sukně nebo látkové kalhoty místo pouzdrových sukní nebo kostýmků, halenky, svetry, boty na podpatku nebo elegantní baleríny.

V business casual je důležité zachovat profesionalitu, ale zároveň tento styl umožňuje určitou volnost při výběru oblečení, což může mít pozitivní dopad na pohodlí a atmosféru na pracovišti.

Dress code casual je kategorie oblečení, která zajišťuje jistou nenucenost a neformálnost a zároveň zachovává určitou úroveň upravenosti. Kdysi se do práce a na různé události oblékalo formální nebo business oděvy a neformální oblečení se nosilo jenom o víkendu. Dnes máme velký prostor pro sebevyjádření a mnohem větší svobodu v každodenním nošení oblečení. Nicméně často vyhledávanou kategorií je smart casual neboli každodenní oblečení, které je „trochu víc na úrovni“ a rádi si jej vezmete do práce, když zrovna nejste na home office.

Sophia Geiss v oblečení ve stylu dress code casual
Sophia Geiss (Photo by Jeremy Moeller/Getty Images)

Co znamená smart casual?

Smart casual znamená oblečení, které je přiměřeně elegantní a stylové, ale o něco méně formální než tradiční business oblečení. Oblečení smart casual se obvykle vyhýbá velmi formálním prvkům, jako jsou obleky a kravaty, ale přesto si zachovává profesionální vzhled.

Smart casual pro pány může znamenat nošení chino nebo látkových kalhot místo klasických oblekových kalhot, košile nebo polokošile místo bílé košile a kožených casual bot nebo mokasínů místo oxfordek. Outfit lze zároveň doplnit svetrem nebo sakem.

Podívejte se také >>> Jak se obléknout do opery? Podívejte se, co na sebe, abyste vynikli

Dámy mohou v rámci dress code smart casual zvolit sukni, látkové kalhoty nebo šaty ležérnějšího střihu, halenku nebo svetr namísto klasické košile a boty na středním podpatku nebo elegantní baleríny. K tomuto oblečení se taky hodí svetr, sako nebo elegantní pléd, který sofistikovaně doplní celý outfit.

Co není smart casual? Rozhodně sem nepatří tepláková souprava, kožená bunda ani kalhoty s dírami. Pokud chcete nosit džíny, zvolte klasické, tmavě modré, jednobarevné, bez děr.

Dnes lze naštěstí všechna módní pravidla brát s rezervou. Většina zaměstnavatelů už dávno upustila od dress codu. Ať už se cítíte dobře v jakémkoliv oblečení – noste jej s radostí.

Hlavní fotografie: Photo by Pascal LeSegretain/Getty Images

Trendy a Tipy
Insta News